11 Wskazówek dla zdrowych włosów

Gęste, sprężyste włosy o wysokim połysku zawsze były marzeniem wielu kobiet, niestety utrzymanie zdrowych włosów wymaga wprowadzenia kilku nowych przyzwyczajeń i sposobów odżywiania! Zobacz poniżej co możesz zmienić w swojej rutynie dzisiaj aby twoje włosy odzyskały połysk i zdrowy wyglad. 

1. Nalej sobie szklankę wody teraz… tak teraz!

Picie wystarczającej ilości wody ma kluczowe znaczenie dla ogólnego zdrowia, ale jest również bezpośrednio związane ze skórą i włosami. Podobnie jak roślina potrzebuje wody do wzrostu, podobnie włosy. Woda stanowi prawie 25% masy pojedynczego pasma włosa, dlatego zaleca się picie 8 szklanek dziennie, aby włosy były mocne, zdrowe i nawilżone.

2. Przygotuj posiłek bogaty w białko

Anatomia twoich włosów składa się z włókna białkowego, co oznacza, że do wzrostu potrzebna jest duża ilości białka. Jeśli nie masz wystarczającej ilości białka w diecie, twoje ciało racjonuje dostępną ilość i odcina dopływ do mieszków włosowych. Wynik? Twoje włosy prawdopodobnie staną się suche i łamliwe.

Podejmij dziś świadomy wysiłek, aby do każdego posiłku dodać białko, niezależnie, czy będzie to chude mięso, ryba, jajka, orzechy, nasiona, ciecierzyca, soczewica czy nawet proteinowy shake!

3. Wybierz się do sklepu ze zdrową żywnością

Witaminy i składniki odżywcze, mają bezpośredni związek z wyglądem włosów. Jeśli twoje włosy nie mają życia lub wyglądają matowo, może to wynikać z braku pewnych witamin albo minerałów w twoim ciele.

Najważniejsze składniki odżywcze, które są bardzo ważne dla zdrowia twoich włosów, to zdrowe tłuszcze z tłustych ryb, cynk, żelazo, a także kompleks witaminy B, C i D. Zaplanuj wycieczkę do lokalnego sklepu ze zdrową żywnością JAK NAJSZYBCIEJ!

4. Przemyśl codzienne mycie włosów

Zalecamy mycie włosów 2-3 razy w tygodniu lub w miarę możliwości nawet rzadziej. Woda powoduje pęcznienie włosów od wewnątrz i pozbawia włosy naturalnego oleju i wilgoci. Zrób przysługę swoim włosom i wybierz dziś suchy szampon.

Jeśli włosy szybko ci się przetłuszczają polecamy użyć olejek z drzewa cedrowego. Dodaj kropelkę do szamponu i odżywki i wmasuj w skórę głowy. Polecamy też maseczki na włosy z tym olejkiem. 

5. Zakończ mycie włosów zimną wodą 

Świetną wskazówką dla gładkich, lśniących włosów jest zakończenie mycia włosów chłodnym spłukaniem poprzez zmianę temperatury wody. Zimna woda pomaga uszczelnić płytki włosów, co pozwala na gładkie układanie włosów i nadaje im połysk.

6. Zrób sobie masaż skóry głowy

Choć może wydawać się to dziwne, masowanie skóry głowy ma ogromne zalety dla zdrowia twoich włosów. Poprawia krążenie krwi na skórze głowy, co może stymulować komórki i pomagać włosom rosnąć i zachować zdrowie.

Włącz masaż skóry głowy do swojej rutyny i wypróbuj go już dziś wieczorem z kilkoma kroplami olejku z rozmarynu lub lawendy! 

7. Sprawdź, czy szampon nie zawiera siarczanów

Dokładnie sprawdź składniki szamponu i unikaj produktów zawierających siarczany, aby uzyskać zdrowsze i najbardziej lśniące włosy. 

Wiele szamponów drogeryjnych może zawierać siarczany i inne chemiczne składniki w swoich produktach, co sprawia, że szampon jest przyjemny i pienisty. Siarczany i inne chemiczne składniki mogą usuwać naturalne oleje z włosów, prowadząc do suchych, łamliwych loków. 

8. Zrób fryzurę bez ciepła

Intensywna stylizacja cieplna jest jedną z głównych przyczyn zniszczonych, suchych włosów. Postaraj się zminimalizować ilość ciepła zużywanego podczas twojej dziennej rutyny, aby włosy wyglądały i czuły się najlepiej. Sugerujemy dziś wybrać loki bez ciepła, pozostawiając włosy naturalne lub układając je w kucyk lub warkocz, aby włosy mogły oddychać. 

9. Eksperymenty? mmm… 

Rozumiemy, że kuszące jest eksperymentowanie z nowymi kolorami i stylami włosów. Zalecamy jednak ostrożne używanie wybielacza i farbowania jak najrzadziej, aby uzyskać lśniące i zdrowe włosy.

Całkowite usunięcie barwnika może nie być rozwiązaniem dla niektórych, ale jeśli chcesz zmienić swój wygląd (szczególnie w chłodniejszych miesiącach), wybierz ciemniejszy odcień lub połysk włosów, który nie wymaga wybielania.

Jeszcze lepiej, wybierz styl, który nie wymaga ciągłego powtarzania zabiegu  i stosuj intensywne nawilżające zabiegi między kolorami, aby zachować zdrowe włosy. 

10. Użyj częściej zimnego powietrza

Chociaż korzystanie z suszarki przy ustawieniu wysokiej temperatury prawdopodobnie przyspieszy pracę, o wiele bardziej korzystne jest korzystanie z ustawienia chłodzenia suszarki. Chłodne powietrze nie powoduje szkód tak jak ciepło.

11. Zrób maskę do włosów

Cotygodniowe maseczkami na włosy są koniecznością w twojej rozpieszczającej rutynie i jest proaktywnym krokiem, które możesz zrobić dla swoich włosów sama z datkiem olejków eterycznych!

Zabiegi na włosy zapewniają głębokie nawilżenie włosów, co pomaga zapobiec przesuszaniu i łamliwości końcówek, a także przywróci im blask! 

Share:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Sylwia Razak
Sylwia Razak
Cześć! Jestem mamą, żoną i pasjonatką eco życia. Na co dzień zajmuję się naturo leczeniem, kliniczną dietetyką i coachingiem zdrowia.

© Akademia Olejkow 2019