7 Najlepszych olejów nośnych

Prawdopodobnie dużo ostatnio słyszałaś, szczególnie od nas, o olejkach eterycznych i ich zaletach. Jak już napewno wiesz, zawsze zalecamy aby każdy olejek eteryczny rozcieńczyć z olejem nośnym przed nałożeniem go na skórę.
Masz do wyboru całkiem sporo olejków nośnikowych i możesz dokonać wyboru w zależności od rodzaju skóry oraz problemów ze skórą, włosami i zdrowiem.
Oleje nośnikowe pozwalają bezpiecznie i skutecznie stosować olejki eteryczne, ale przynoszą również wiele korzyści zdrowotnych.
Większość olejków nośnikowych zawiera niezbędne kwasy tłuszczowe, przeciwutleniacze, związki przeciwzapalne i witaminy gojące skórę.
Dlaczego zaleca się rozcieńczanie olejków eterycznych?
Oleje nośne stosuje się w połączeniu z olejkami eterycznymi w celu ich rozcieńczenia i zmiany szybkości wchłaniania. Olejki eteryczne są niezwykle silne, więc potrzebujesz tylko bardzo małej ilości, aby skorzystać z ich wielu zalet. Oleje nośne pozwalają pokryć większą powierzchnię ciała olejkami eterycznymi, bez konieczności nadmiernego używania. Tak więc, stosując olej nośny, zmniejszasz ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji skórnych i przestrzegasz zasad bezpiecznego stosowania olejków eterycznych.
Oto przykład zastosowania olejów nośnikowych w połączeniu z olejkami eterycznymi. Jeśli chcesz użyć olejku z drzewa herbacianego na twarz, aby zwalczyć trądzik i poprawić cerę, zastosowanie zalecanej dawki miejscowej, czyli około 1–3 kropli, nie zakryłoby brody, czoła, nosa i szyi. Łącząc 1–3 krople olejku z drzewa herbacianego z około pół łyżeczki oleju nośnikowego, możesz nałożyć mieszankę na całą twarz i nie trzeba dodawać zbyt dużo drzewa herbacianego. Ma sens?
Używanie olejków nośnikowych jest szczególnie ważne, gdy nakładasz olejki eteryczne na obszary wrażliwej skóry, stosując je u dzieci lub gdy chcesz pokryć dużą część ciała olejkami eterycznymi.
Uwielbiam łączyć oleje nośne i olejki eteryczne, aby nawilżać ciało, masować po sporcie, czyścić twarz, a nawet tonizować skórę. Zwykle łączę 1-3 krople olejków eterycznych z około pół łyżeczki olejku nośnikowego.
Inną ważną rolą olejów nośnikowych jest zapobieganie łatwemu ulatnianiu się olejków eterycznych. Jest to ważne, ponieważ olejki eteryczne są bardzo małymi cząsteczkami, które są szybko i łatwo wchłaniane przez skórę. Zauważyłaś kiedyś, że zaledwie kilka minut po nałożeniu na skórę olejku lawendowego lub miętowego już go prawie nie czuć? To dlatego, że został wchłonięty a część się szybko ulotniła.
Ponieważ oleje nośnikowe są wytwarzane z tłustych części rośliny i nie odparowują tak szybko, dodanie ich do olejków eterycznych pomoże spowolnić tempo absorpcji, umożliwiając większy i dłuższy wpływ olejku na dany obszar na skórze.
7 najlepszych olejów nośnych do rozcieńczania olejków eterycznych
Olej kokosowy
Olej kokosowy służy jako skuteczny olej nośny, ponieważ ma niską masę cząsteczkową, dzięki czemu może wnikać w skórę na głębszym poziomie. Zawiera również nasycone tłuszcze, które pomagają nawilżyć skórę, jednocześnie zapewniając gładki i równomierny koloryt skóry.
Ponadto olej kokosowy ma właściwości antyseptyczne i przeciwdrobnoustrojowe, więc jest idealnym olejem nośnikowym do łagodzenia chorób skóry, takich jak trądzik, egzema i opryszczka.
Olej migdałowy
Olej ze słodkich migdałów jest powszechnie stosowany jako olej nośnikowy, ponieważ zawiera przeciwutleniacze i pomaga zachować gładką i miękką skórę.
Historycznie był on stosowany w ajurwedyjskiej i tradycyjnej medycynie chińskiej w leczeniu chorób skóry, takich jak egzema i łuszczyca.
Olejek migdałowy jest lekki i łatwo wchłania się w skórę, więc w połączeniu z przeciwbakteryjnymi olejkami eterycznymi, takimi jak drzewo herbaciane lub lawenda, może pomóc delikatnie oczyścić skórę, wchodząc w pory i mieszki włosowe. Dlatego używam go w przepisie na żel pod prysznic z pomarańczowym olejkiem eterycznym. Olejek migdałowy ma również właściwości zmiękczające, dzięki czemu może poprawić cerę i koloryt skóry.
Olej jojoba
Olej jojoba jest doskonałym olejem nośnikowym, ponieważ jest bezwonny i służy jako środek zmiękczający skórę, pomagając ukoić skórę, odblokować pory i mieszki włosowe. Ale oprócz działania jako olej nośny, olej jojoba ma wiele własnych korzyści dla włosów i skóry.
Olejek jojoba to tak naprawdę wosk roślinny, a nie olejek, i można go stosować do nawilżania, ochrony i oczyszczania skóry ale również do pielęgnacji włosów.
Używam olejku jojoba w moim nawilżającym serum do skóry tłustej, ponieważ pomaga zrównoważyć produkcję sebum w skórze, i nie pozostawia tłustej nawierzchni. Ponadto olej jojoba zawiera witaminy E i B, które pomagają w leczeniu oparzeń słonecznych i ran, ma właściwości przeciwgrzybicze i przeciwzapalne.
Olej arganowy
Olej arganowy jest jednym z najlepszych olejków nośnikowych dla Twojej skóry, ponieważ zawiera kwasy tłuszczowe omega-6, kwas linolowy, przeciwutleniacze, witaminy A i witaminę E. Często jest zawarty w produktach kosmetycznych, ponieważ przy stosowaniu miejscowym tokoferol z witaminy E wspomaga produkcję komórek, poprawiając zdrowie skóry i włosów.
Olej arganowy szybko się wchłania i jest wystarczająco delikatny, aby stosować go na wrażliwej skórze. Nie pozostawia tłustej skóry. Podobnie jak olej jojoba, olej arganowy pomaga zmniejszyć poziom sebum u osób z tłustą skórą, dlatego jest doskonałym olejem nośnikowym dla wszystkich rodzajów skóry.
Badania sugerują, że olej arganowy jest również pomocny w poprawie elastyczności skóry i działa przeciw starzeniu się skóry.
Olej z dzikiej róży
Podobnie jak wiele popularnych olejów nośnikowych, olej z dzikiej róży zawiera niezbędne kwasy tłuszczowe, które promują regenerację komórek i tkanek.
Dzika róża ma również wysoką zawartość witaminy C i działa przeciw zmarszczkom. Często stosuje się go, aby zmniejszyć widoczność plam starczych albo uszkodzeń skóry przez słońce, poprawić koloryt i teksturę skóry, zmniejszyć objawy trądziku i zwalczać infekcje skóry.
Olejek z dzikiej róży jest uważany za suchy olej, co oznacza, że szybko wchłania się w skórę i nie pozostawia tłustej pozostałości. Z tego powodu najlepiej sprawdza się u osób o normalnej i suchej skórze.
Możesz użyć samego oleju z dzikiej róży jako naturalnego kremu nawilżającego lub połączyć go z olejkami eterycznymi jak geranium czy kadzidło.
Olej z wiesiołka
Podobnie jak większość olejków nośnikowych, olej z wiesiołka jest bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i często stosowany w celu poprawy podrażnień.
Olej z wiesiołka działa również jako środek przeciwzapalny i służy do poprawy elastyczności skóry.
Możesz łączyć olej z wiesiołka z przeciwbakteryjnym olejkiem eterycznym, takim jak olejek z drzewa herbacianego, aby zwalczyć trądzik i inne problemy skórne, ale również żeby poprawić ogólne zdrowie skóry lub zrównoważyć poziom hormonów.
Olej magnezowy
Olej magnezowy nie jest tak naprawdę olejem, ale mieszaniną płatków chlorku magnezu i wody. Ma taką samą teksturę jak olej, dlatego działa jako olej nośny. Stosowanie oleju magnezowego miejscowo może pomóc rozluźnić mięśnie, może poprawić podrażnienia skóry, takie jak trądzik różowaty i trądzik, oraz poprawić przepływ krwi i zmniejszyć wpływ stresu na twoje ciało.
Jest doskonałym olejem nośnikowym dla osób o tłustej skórze, zapobiegając tłustemu wyglądowi.
Możesz mieszać olej magnezowy z olejkami eterycznymi (jak lawenda czy kadzidło) w butelce ze sprayem i rozpylać kombinację na skórę po kąpieli.
Możesz także użyć olejku magnezowego jako oleju nośnego do stworzenia rozluźniającego mięśnie oleju do masażu.
Większość olejów nośnikowych omówionych w tym artykule można znaleźć w Internecie lub w lokalnym sklepie ze zdrową żywnością.
Pamiętaj, aby przechowywać oleje nośne w ciemnym i szklanym pojemniku/buteleczce szczelnie zamknięte.
Większość olejów nośnikowych można przechowywać w lodówce lub w ciemnym, chłodnym miejscu.
Z czasem oleje nośnikowe jełczeją, co powoduje, że olej ma silny, gorzki zapach. Jeśli zauważysz, że zapach oleju zmienił się z czasem, wyrzuć go i kup nowy.
Share:
© Akademia Olejkow 2019
Śledź nas:
Sylwia Razak
Cześć! Jestem mamą, żoną i pasjonatką eco życia. Na co dzień zajmuję się naturo leczeniem, kliniczną dietetyką i coachingiem zdrowia.