Co kryje się w perfumach?

Co kryje się w perfumach?

Producenci perfum mają do dyzpozycji ponad 3 tysiące substancji chemicznych a dzięki temu, że trzymają w tajemnicy receptury zapachu, nie muszą się dzielić wiekszością składników na etykiecie. Może to być nawet kilkadziesiąt w jednej buteleczce! Oznacza to, że nie wiemy do końca jaki koktajl chemiczy serwujemy naszej skórze. Ponad 900 z nich wiadomo, że jest toksyczna a większość nawet nie została przebadana jak może oddziaływać na nasze zdrowie zwłaszcza w połączeniu z innymi.

Jedne z Amerykańskich badań wykazały, że 17 najlepiej sprzedawanych perfum w tym kraju zawiera średnio 38 chemicznych składników, które odkładają się w ludzkiej tkance i mogą powodować poważne problemy zdrowotne. Między nimi znalazły sie Diethyl phthalate (słynne ftalany), Dibutyl phthalate, Ethylene Oxide, Nitrosamines, Benzophenone, Parabens, Butylated hydroxyanisole (BHA), Galaxolide, Musk xylene, Musk ketone, Octinoxate, Tonalide, Styrene. Co mogą powodować? Problemy neurologiczne, słabą odporność, choroby autoimmunologiczne, zapalenie skóry, niewydolność oddechową, astmę, podrażnienie oczu, jamy ustnej, gardła, skóry, płuc i przewodu pokarmowego, raka, alergie, zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, zawroty głowy, nudności, brak koordynacji, problemy z mową, senność, uszkodzenie nerek, ból głowy, niepłodność, poronienie i zaburzenia zachowania dziecka, w tym trudności w nauce, upośledzanie umysłowe, nadpobudliwość i ADHD… Lista jes naprawdę długa. Kobiety w ciąży i karmiące nie tylko narażają siebie ale również swoje dzieci ponieważ substancje te przedostaja sie do płodu oraz mleka matki!

Pewnie myślisz sobie teraz jak to w ogóle możliwe, że są one dopuszczone do sprzedaży?? FDA Agencja żywności i leków, która zajmuje się między innymi kontrolą kosmetyków, nie wymaga od producentów perfum aby wymieniali wszystkie składniki- w rzeczywistości, chemikalia mogą być po prostu zgrupowane razem pod etykietą „zapach”, ponieważ te składniki są uważane za tajemnice handlowe. W przeważającej części, przemysł perfum podlega samoregulacji. Jedną organizacją, która ma coś do powiedzenia w przemyśle perfumeryjnym, International Fragrance Association (IFRA) paradoksalnie nie można ustawić nowych przepisów, ani zmusić firm aby zmieniły swoje etykiety. Jest wiele innych organizacji, które starają się to zmienić niestety bez większego powodzenia.

Mam jednak dobrą wiadomość! Nie musisz żyć bez pięknego zapachu!
Już od dawna robię swoje własne ‘purefum’. Nie tylko są w 100% naturalne, tanie ale również mają dobroczynny wpływ na zdrowie, hormony oraz samopoczucie no i pachną bosko! Ponadto będziesz wiedziała, że nikt inny nie będzie nosił twojej unikalnej mieszanki.

Potrzebne są tylko twoje ulubione olejki eteryczne, mała 10ml szklana buteleczka i olej nośny np. frakcjonowany olejek z kokosu.

Zawsze przed zmieszaniem, trzymam kilka wybranych buteleczek olejków eterycznych w ręce i wącham je wszystkie razem. W ten sposób mogę sprawdzić, czy lubię kombinację zapachową.

Oto kilka pomysłów:

Beautiful

Jeden z moich ulubionych, który poprawia nastrój i zwiększa witalność, energetyzuje i zapewnia równowagę emocjonalną.
10 kropli elevation*
4 kropli ergamotki*
3 kropli limonki *
3 kropli kadzidła.
Wymieszaj wszystko w 10ml buteleczce (najlepiej z kulką) i dopełnij olejem kokosowym. Smaruj szyje, kark, nadgarski.

Whisper

Wydziela delikatny, piżmowy aromat i tworzy zindywidualizowany zapach po zastosowaniu miejscowo. Intryguje i stymuluje zmysły.
12 kropli Whisper
4 kropli Limonki*

Cytrusowy

5 kropli cytryny*
3 krople rozmarynu
4 krople neroli lub 4 krople dzikiej pomarańczy*

Kwiatowy

Jaśmin i róża mają mocne, kwiatowe zapachy. Aby nie dopuścić do ich całkowicie dominującego zapachu, zmieszaj je zawsze z olejkiem cytrusowym. Oto 4 kombinacje:

4 krople jaśminu
4 kropli dzikiej pomarańczy*
2 krople limonki*

4 krople róży
4 krople drzewa sandałowego
5 kropli bergamotki*

5 krople jaśminu
4 krople kadzidłowca
3 krople dzikiej pomarańczy*

5 kropli ylang-ylang
4 bergamotki*
3 geranium

Takich mieszanek jest nieskończenie dużo! Sięgnij po swoje ulubione olejki i zacznij swoją przygodę z naturalnymi perfumami!

Obiecujemy, że ty i twoje zdrowie nie będziecie tęsknić za starym, toksycznym perfumem!

* Uwaga, jako, że w mieszance są olejki cytrusowe, które są fotosyntetyczne, posmarowane miejsca na ciele zakryj przed słońcem do 12 godzin. Teraz jesienią/zimą nie jest to problemem a latem możemy użyć innych olejków.

Share:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Kasia Lopez
Kasia Lopez
Cześć! Jestem mamą dwójki dzieci, żoną i pasjonuje się zdrowym trybem życia od wielu lat. Jestem edukatorem olejków eterycznych i naturalnych metod leczenia

© Akademia Olejkow 2019