Czy warto przyjmować suplementy?

Czy warto przyjmować suplementy?

Suplementować czy nie?? Często słyszę to pytanie od moich klientek. 

W idealnym świecie wyobraź sobie, że śpisz dużo, masz mało stresu, pijesz wystarczajaco wody, jesz dużo świeżych i ekologicznych owoców i warzyw i ćwiczysz regularnie.  Nawet jeśli tak zdrowo żyjesz Twoje ciało nadal może potrzebować suplementów diety?

Być może myślisz: „cóż, robię wszystko dobrze, więc po co miałbym dodawać suplementy?”

Suplementacja diety może mieć dramatyczny wpływ na nasze zdrowie i jakość życia, jeśli jest wykonana prawidłowo.

Jeśli Twój styl odżywiania i styl życia odbiega od ideału niestety nie możemy nadrobić złych nawyków żywieniowych, negatywnego nastawienia, braku ćwiczeń i złego snu, biorąc pigułki – niezależnie od tego, czy są to leki, czy suplementy diety.

Także, zanim sięgniesz po suplementy zastanów się co możesz zmienić w swoim stylu życia żeby zdrowiej się odżywiać i żyć, a suplementy użyj do suplementacji diety a nie zastąpienia zdrowej diety!

To tak tylko na marginesie bo żyjemy w czasach gdzie biorąc pigułkę oczekujemy cudów! 

Poniżej wymieniłam 9 ważnych powodów, które pokazują, czy powinnaś pomyśleć o przyjmowaniu suplementów diety, bez względu na to, jak zdrowy może być Twój styl życia.

1. Zmniejszona zawartość składników odżywczych w uprawach

Na całym świecie grunty są intensywnie uprawiane, nie dopuszczając do naturalnego uzupełniania się składników odżywczych w glebie. Uprawia się również niektóre obszary o niskiej jakości gleby, w których rośliny również normalnie nie rosły.

2. Nowoczesne nawozy nie dostarczają wystarczającej ilości pierwiastków śladowych

Nowoczesne techniki rolnicze wykorzystują nawozy, które zmniejszają naturalną żyzność gleby i okradają rośliny z niezbędnych składników odżywczych.

Żyzna gleba jest kluczowym elementem do otrzymania upraw z wysokiem składem składników odżywczych. Bez tego roślina nie może wytwarzać niezbędnych witamin.

3. Pestycydy i herbicydy niszczą mikroorganizmy w glebie i zmniejszają odżywienie upraw

Mikroorganizmy naturalnie żyjące w glebie są potrzebne, aby minerały i inne składniki odżywcze były dostępne dla roślin, dlatego też gdy brakuje ich w glebie, hodowane warzywa mają często znacznie niższą zawartość składników odżywczych.

Ponadto nasze ciała wymagają dodatkowych składników odżywczych do przetwarzania pozostałości pestycydów, które pozostają w żywności i powodują podwyższoną toksyczność naszych ciał.

4. Transport świeżych produktów obniża zawartość witamin i przeciwutleniaczy 

Po zebraniu warzyw i owoców poziom niektórych składników odżywczych zaczyna się bardzo szybko zmniejszać. W dzisiejszych czasach może minąć kilka tygodni, od kiedy warzywa czy owoce zostały zebrane, przewiezione, zapakowane, przechowywane, a następnie zjedzone.

5. Przetwarzanie żywności często drastycznie zmniejsza zawartość składników odżywczych

Na przykład rafinacja pszenicy w celu uzyskania białej mąki usuwa około 80% jej magnezu, 70-80% jej cynku, 87%  chromu i 88% manganu. Podobnie polerowanie ryżu usuwa około 75% jego cynku i chromu.

6. Dodatki do żywności mogą dodatkowo obniżać składniki odżywcze

Sztuczne smaki, kolory, stabilizatory i konserwanty są dodawane do dużej części dostępnej żywności. Podczas gdy niektóre są nieszkodliwe i mogą nawet podnieść jakość żywności poprzez jej zachowanie, wiele z nich jest toksycznych i może mieć duży wpływ na nasz organizm i ilość składników odżywczych.

7. Problemy z trawieniem i złe nawyki żywieniowe zaburzają wchłanianie składników odżywczych

Problemy trawienne należą do najczęstszych obecnie dolegliwości. Osoby z zaburzeniami trawienia często nie absorbują wystarczająco składników odżywczych, co dodatkowo zwiększa potrzeby żywieniowe.

Właśnie dlatego, starając się zrównoważyć niedobory żywieniowe, zawsze należy skupić się przede wszystkim na poprawie zdrowia jelit i wspieraniu trawienia.

Ponadto z wiekiem złe wchłanianie staje się problemem, ponieważ Twoje ciało nie ma takiej samej zdolności do rozkładu i wchłaniania składników odżywczych, jak kiedyś. Wytwarzanie enzymów trawiennych, które rozkładają i pomagają wchłaniać  składniki odżywcze z pożywienia, w naturalny sposób zaczyna spadać wraz z wiekiem. Możesz także przyjmować więcej leków niż gdy byłaś młoda. Większość współczesnych leków wyczerpuje niezbędne składniki odżywcze. 

8. Stres

Pod wpływem stresu może wyczerpać się wiele składników odżywczych, w tym witamina c, witaminy z grupy B, magnez i cynk.

Wśród innych implikacji stres zmniejsza siłę trawienia. To z kolei jeszcze bardziej ogranicza wchłanianie i wykorzystanie składników odżywczych. Nie zawsze czynniki zewnętrzne przyczyniają się do braków!

9. Niezdrowe nawyki stylu życia

Jeśli pijesz alkohol, dużo palisz, mieszkasz w zanieczyszczonym mieście lub jesteś w ciąży, bierzesz lekarstwa w tym hormony np.pigułkę lub po prostu jesteś zestresowana i nie masz czasu na wypoczynek, twoje potrzeby żywieniowe mogą znacznie wzrosnąć.

Istnieją pokarmy i nawyki, które mogą pozbawić organizm składników odżywczych, o których powinniśmy pamiętać i powinniśmy ograniczyć (jeśli to możliwe):

  • Palenie i picie alkoholu: wyczerpuje ilość witaminy C w organizmie. Palacze zazwyczaj potrzebują dwa razy więcej witaminy C niż osoby niepalące, aby utrzymać porównywalny poziom we krwi.
  • Picie kawy: filiżanka kawy może zmniejszyć wchłanianie żelaza do 1/3 normy. Ale poza tym wypłukuje miedzy innymi magnez, wapń i cynk.
  • Przyjmowanie leków farmaceutycznych – aspiryna zwiększa zapotrzebowanie na witaminę C. Paracetamol zwiększa zapotrzebowanie na przeciwutleniacze, takie jak witaminy C, E i selen. Antybiotyki zwiększają zapotrzebowanie na witaminy B i probiotyki (pożyteczne bakterie) Hormonalna terapia zastępcza (HRT) i pigułki antykoncepcyjne zwiększają zapotrzebowanie na witaminy B6, B12, kwas foliowy i cynk.

Drobne, ale potężne mikroelementy (minerały i witaminy) odgrywają WIELKĄ rolę w naszym zdrowiu.

Światowi specjaliści twierdzą źe niedobory minerałów i witamin mogą być przyczyną wielu współczesnych schorzeń. 

Ilość potrzebnych nam minerałów i witamin może być niewielka w porównaniu do makroelementów, takich jak białka, węglowodany i tłuszcze, ale ich wpływ na nasze samopoczucie jest ogromny.

W idealnym świecie nie musielibyśmy uzupełniać naszej diety, aby uzyskać prozdrowotne ilości witamin i minerałów, ale natura współczesnego życia jest taka, że obecnie najczęściej tak nie jest.

 

Zamiast w aptece czy supermarkecie kupuj suplementy w sklepie ze zdrową żywnością i unikaj tanich farmaceutycznych witamin i minerałów, które zawierają syntetyczne witaminy, syntetyczne słodziki, koloranty, sztuczne aromaty,  konserwanty i wypełniacze.

Poszukaj witaminy i minerały pochodzące z naturalnych źródeł w kapsułkach bo są zdecydowanie lepiej „rozumiane” i przyswajane przez ludzkie ciało, niż te syntetyczne czy wyizolowane. 

Pamiętajmy że dzieci powinny zawsze przyjmować preparaty uzupełniające dostosowane do ich wieku i potrzeb.

Oczywiście zawsze przed przyjmowaniem nowych suplementów należy skonsultować się z wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia jeśli bierzesz farmaceutologiczne lekarstwa.

Share:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Sylwia Razak
Sylwia Razak
Cześć! Jestem mamą, żoną i pasjonatką eco życia. Na co dzień zajmuję się naturo leczeniem, kliniczną dietetyką i coachingiem zdrowia.

© Akademia Olejkow 2019