Czym jest samo-opieka?

Na pytanie: „Dbasz o siebie?” Większość z nas odpowie „tak” – pomyślimy nawet: „Co to za pytanie? Oczywiście, że o siebie dbam. ”
Na pytanie „w jaki sposób dbasz o siebie?” – cóż, z tym może być już gorzej.
Czym jest samo-opieka?
Samo-opieka to każda czynność, którą celowo wykonujemy w dbaniu o nasze zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Choć teoretycznie jest to prosta koncepcja, bardzo często ją przeoczamy. Dobra samo-opieka jest kluczem do poprawy nastroju i zdrowego stanu psychicznego. To także klucz do dobrych relacji ze sobą i innymi.
Czym nie jest samo-opieka?
Wiedza o tym, czym nie jest samo-opieka, może być jeszcze ważniejsza. Nie jest to coś, do czego zmuszamy się, lub coś, co nie sprawia nam przyjemności. Dbanie o siebie to coś, co nas regeneruje, a nie sprawia, że czujemy się jeszcze gorzej.
Samo-opieka nie jest aktem samolubnym. Nie chodzi tylko o uwzględnienie naszych potrzeb; chodzi raczej o to, aby wiedzieć, co musimy zrobić, aby zadbać o siebie, a następnie być w stanie zająć się także innymi. Oznacza to, że jeśli nie zadbam o siebie wystarczająco, nie będę mogła też, zadbać o moich bliskich.
W kilku słowach dbałość o siebie jest kluczem do prowadzenia zrównoważonego życia
Od czego zacząć?
Trzymaj się podstaw. Z czasem znajdziesz swój własny rytm i rutynę. Będziesz mogła wdrożyć więcej i zidentyfikować bardziej konkretne formy samoopieki, które działają dla Ciebie.
Samo-opieka musi być czymś, co aktywnie planujesz, a nie czymś, co się po prostu dzieje. Jest to aktywny wybór i musisz traktować go jako taki. Dodaj określone działania do swojego kalendarza, ogłaszaj swoje plany innym, aby zwiększyć swoje zaangażowanie i aktywnie szukaj okazji do ćwiczenia własnej opieki.
Ważne jest utrzymanie świadomego umysłu. Innymi słowy, jeśli nie widzisz czegoś jako samo-opieki lub nie robisz czegoś, aby zadbać o siebie, to nie zadziała. Bądź świadoma tego, co robisz, dlaczego to robisz, jak się czujesz i jakie są wyniki.
Utwórz listę „nie”, zawierającą rzeczy, których nie lubisz lub których już nie chcesz robić. Przykłady mogą obejmować:
- nie sprawdzanie wiadomości e-mail w nocy, nieuczęszczanie na spotkania, których nie lubisz, nie odbieranie telefonu podczas lunchu / kolacji.
- Powiedz NIE innym i powiedz TAK na czas dla siebie. Nauka mówienia „nie” jest naprawdę trudna; wielu z nas czuje się zobowiązanych powiedzieć tak, gdy ktoś prosi o nasz czas lub energię. Jeśli jednak jesteś już zestresowana lub przepracowana, powiedzenie tak bliskim lub współpracownikom może prowadzić do wypalenia zawodowego, niepokoju i drażliwości. Może to wymagać trochę praktyki, ale kiedy nauczysz się, jak grzecznie odmawiać, zaczniesz czuć się silniejsza i będziesz mieć więcej czasu na zadbanie o siebie.
Chociaż dbanie o siebie oznacza różne rzeczy dla różnych ludzi, istnieje podstawowa lista, którą każda z nas może przestrzegać:
- Wybieraj odżywczą, zdrową dietę.
- Dobrze się wyspiaj. Dorośli zwykle potrzebują 7-8 godzin snu każdej nocy.
- Ćwicz. W przeciwieństwie do tego, co wielu ludzi myśli, ćwiczenia fizyczne są równie dobre dla naszego zdrowia emocjonalnego, jak dla naszego zdrowia fizycznego. Zwiększają poziom serotoniny, co prowadzi do poprawy nastroju i energii. Zgodnie z warunkami samoopieki ważne jest, aby wybrać formę ćwiczeń, która Ci się podoba!
- Stosuj ćwiczenia relaksacyjne i / lub ćwicz medytację. Możesz wykonywać te ćwiczenia o dowolnej porze dnia.
- Spędź wystarczająco dużo czasu z najbliższymi.
- Wykonuj co najmniej jedną czynność relaksacyjną każdego dnia, bez względu na to, czy chodzi o spacer, czy spędzenie 30 minut na odpoczynku.
- Wykonuj co najmniej jedną przyjemną czynność każdego dnia; od pójścia do kina, po gotowanie, relaksującą kąpiel lub spotkanie z przyjaciółmi.
Szukaj okazji do śmiechu!
Ustaw 15-dniową rutynę samoopieki i zobacz, jak się czujesz przed i po. I nigdy nie zapominaj: jak we wszystkim, samoopieka wymaga praktyki!
Share:
Kasia Lopez
Cześć! Jestem mamą dwójki dzieci, żoną i pasjonuje się zdrowym trybem życia od wielu lat. Jestem edukatorem olejków eterycznych i naturalnych metod leczenia