Dlaczego jakość olejków eterycznych ma znaczenie?

Jeśli korzystasz z olejków eterycznych, dobrze jest najpierw dokładnie poznać firmę która je produkuje.
Aby to zrobić, należy w pierwszej kolejności uświadomić sobie, jakie czynniki mają znaczenie w procesie wytwarzania olejków eterycznych. Oto 5 najważniejszych.
1. Pozyskiwanie olejków eterycznych
Z punktu widzenia pozyskiwania olejków ważne są trzy rzeczy: miejsce uprawy roślin, warunki uprawy i zbioru oraz sam proces pozyskiwania bez użycia rozpuszczalników.
Miejsce, gdzie firma zaopatruje się w olejki jest bardzo ważne, ponieważ teren, gleba i klimat uprawy roślin ma wielkie znaczenie. Rośliny, z których pozyskuje się olejki, muszą rosnąć tam, gdzie w sposób naturalny występują w naturze, bo tylko wtedy wykształcą wszystkie cenne właściwości.
2. Dostawcy
Dobrze jest wiedzieć, skąd firma zaopatruje się w olejki. Ważny jest wybór dostawcy znanego z jakości.
3. Jakość
Ogólna jakość powinna być czystym olejem terapeutycznym. Nie tylko polegaj na wytwórni – ale naprawdę poznaj firmę. Powinno być wykonanych wiele testów dotyczących jego czystości, mocy i autentyczności.
Nie trać pieniędzy na tanie olejki – dostajesz to, za co płacisz.
Jeśli nie możesz znaleźć informacji na temat liczby wykonanych testów lub uzyskać żadnych wyników w formie pisemnej na temat procesów firmy, lepiej poszukaj innego dostawcy olejku.
DoTERRA udostępnia wyniki testów na swojej stronie internetowej, bezpośrednio na każdej stronie olejków eterycznych, dzięki czemu łatwo je znaleźć. Na stronie www.sourcetoyou.com po wpisaniu nr partii (pod spodem butelki) możemy odczytać wyniki analiz laboratoryjnych dla interesującej nas partii olejku.
4. Autentyczność
Regulacja olejków eterycznych jest bardzo ograniczona, więc normy są minimalne, jeśli chodzi o wymagania dostawców. Z tego powodu część terminologii często używanej na etykietach stała się bardziej chwytem marketingowym niż faktycznym dowodem na to, co znajduje się w butelce.
5. Proces
Rośliny używane do ekstrakcji olejów powinny być najwyższej jakości, co oznacza, że należy zachować szczególną ostrożność w całym procesie od początku do końca. Hodowca, kombajn i destylator powinni być „fair” i dobrze znać procesy uprawy roślin pod względem tego, jak długo uprawiać je przed zbiorami, aby uzyskać z nich najlepszą moc, a np. nie zbierać przed osiągnięciem dojrzałości.
Destylacja powinna być powolnym, delikatnym procesem, aby zapewnić najlepszą jakość olejków. Proces ten należy wykonywać z najwyższą ostrożnością. Wiele mniejszych firm nie ma bezpośredniego dostępu do swoich plantatorów lub destylatorów, więc wybór renomowanej firmy, która ma dobre relacje z tymi ludźmi, powoduje ogromną różnicę w jakości olejków. Jeśli nie mogą przetestować olejów, które kupują pod względem jakości, to firma naprawdę nie wie, co dzieje się w ich olejkach lub ich mieszankach.
To tylko kilka czynników decydujących o jakości olejków eterycznych. Twoje zadanie polega na tym, aby dogłębnie poznać firmę, od której kupujesz, zanim zapłacisz za jej produkt.
Co jeszcze?
Generalna zasada brzmi – im dłuższy łańcuch pośredników, tym gorsza jakość olejku. Olejek powinien pochodzić bezpośrednio od producenta.
Jakie olejki możemy spotkać na rynku?
Na rynku aż roi się od firm olejków eterycznych.
Niestety, tylko niewiele z tych produktów zawiera czyste olejki eteryczne. Do wyprodukowania 15ml czystego olejku z cytryny, potrzeba średnio 50 cytryn, lawendowego 1,5kg kwiatów lawendy, 242 000 płatków róż na wyprodukowanie 5ml olejku różanego. Jeśli widzisz olejek za 20, 30zł muszę cię rozczarować ale nie będzie to 100% czysty olejek bo jest to po prostu nie realne. Często do rozcieńczania lub zastępowania droższych ekstraktów olejków eterycznych używane są pachnące syntetyczne chemiczne substytuty po to, aby uczynić produkt tańszym. Należy pamiętać, że w olejku nie mogą znajdować się żadne syntetyczne dodatki, substancje zapachowe ani ekstrakty roślinne. Tymi ostatnimi ze względu na niższą cenę niektórzy producenci rozcieńczają olejki dla zwiększenia swoich zysków. Ekstrakty te nie są wprawdzie szkodliwe, ale nie mają właściwości olejków eterycznych.
Ponieważ nie istnieją obowiązujące normy regulacyjne dotyczące opisowego określenia „klasy terapeutycznej” w przypadku produktów oznaczonych jako olejki eteryczne, może być bardzo trudno ustalić, czy produkt rzeczywiście zawiera prawdziwy olejek eteryczny, rozcieńczony olejek lub po prostu syntetyczny substytut.
Dlatego tak ważne jest, abyśmy przeprowadzili rozpoznanie i wybrali olejek eteryczny o właściwościach terapeutycznych, który jest czystym i naturalnym związkiem aromatycznym, a nie syntetycznym.
Aby mieć pewność, że olejki eteryczne, których używamy będą silne i dadzą nam wyniki, których chcemy za każdym razem, używajmy tylko olejków, które zostały poddane testom jakości, które zapewniają właściwy skład aktywnych związków naturalnych znajdujących się w każdym olejku.
Dlaczego to ma znaczenie?
Zafałszowanie składu olejków jest powszechne w przemyśle olejków eterycznych. Nawet jeśli olejki eteryczne mogą być w 100% czyste, jeśli nie użyto właściwego gatunku lub części rośliny oraz jeśli roślina nie była uprawiana we właściwym środowisku lub zebrana w odpowiednim czasie lub nie została poddana destylacji na w odpowiednich warunkach, skład chemiczny olejku może być nieprzewidywalny. Dla nas oznacza to, że olejek może nie mieć korzyści terapeutycznych. W niektórych przypadkach niewłaściwa roślina zebrana w nieodpowiednim czasie może spowodować powstanie olejku zawierającego szkodliwe poziomy niektórych składników.
Jaki olejek wybrać?
Potrzebujesz czystego, naturalnego olejku eterycznego – nie syntetycznego oleju stworzonego w laboratorium. Wybierz olejki, które nie zawierają wypełniaczy lub sztucznych składników, które osłabiłyby jego aktywne cechy. Stosuj tylko olejki uzyskane dzięki właściwemu wydobyciu i poddane kontroli jakości. Ma to kluczowe znaczenie dla pewności, że olejki eteryczne nie zawierają żadnych syntetycznych związków, zanieczyszczeń takich jak pestycydy lub inne pozostałości chemiczne. Ważne jest, aby mieć pewność co do wyboru olejków i firmy, która je zapewnia.
Renomowane firmy zajmujące się olejkami eterycznymi regularnie testują swoje olejki, aby upewnić się, że są one wysokiej jakości. Tylko kilka firm stosuje ten standard i tylko ich olejki są testowane przez niezależne/zewnętrzne laboratoria.
Olejki eteryczne doTERRA poddawane są nie tylko badaniu spektrometrii mas i testom chromatografii gazowej, ale wielu innym testom, abyśmy mieli pewność, że spełniają wysokie standardy zarówno czystości, jak i siły działania.
Czym jest standard kontroli jakości Certified Pure Therapeutic Grade (CPTG)?
Na świecie nie funkcjonuje jeden ogólny standard jakości dla olejków eterycznych ani żadna oficjalna jednostka certyfikująca. Dlatego firma dōTerra stworzyła własny niezwykle rygorystyczny standard kontroli jakości CPTG (Certified Pure Therapeutic Grade) polegający na poddaniu każdej partii olejków eterycznych szeregowi analiz laboratoryjnych. Jego celem jest zagwarantowanie czystości i skuteczności terapeutycznej dystrybuowanych olejków.
Kontrola jakości CPTG obejmuje 3 etapy i rozpoczyna się tuż po destylacji. Badanie każdej partii olejku obejmuje na tym etapie:
- Ocenę organoleptyczną (sensoryczną) tych właściwości olejków eterycznych, które można sprawdzić za pomocą smaku, wzroku, dotyku i węchu. Jest to wstępny etap kontroli jakości umożliwiający rozpoznanie ewentualnych nieprawidłowości po nietypowym zapachu, niejednolitej konsystencji lub dziwnym kolorze.
- Chromatografię gazową, czyli badanie pod kątem składu chemicznego.
- Spektrometrię mas określającą dodatkowo ilość poszczególnych składników chemicznych i ich proporcje, co rzutuje na siłę działania olejku.
- Chromatografia chiralna w celu wykluczenia obecności jakichkolwiek elementów syntetycznych.
- Analizę izotopową w celu wykluczenia jakichkolwiek zafałszowań w postaci domieszek.
Druga runda testów przeprowadzana jest już w zakładzie produkcyjnym dōTERRA, służy upewnieniu się, czy otrzymany olejek eteryczny jest tym samym, który został wydestylowany i przetestowany i obejmuje:
- Ocenę organoleptyczną – ponownie.
- Badanie mikrobiologiczne pod kątem ewentualnej obecności drobnoustrojów (wirusów, bakterii, grzybów, pleśni).
- Spektroskopię fourierowską do analizy składu chemicznego pod kątem potwierdzenia stałej mocy i identycznych właściwości kolejnych partii danego olejku, a wyniki badań porównywane są ze stanowiącymi punkt odniesienia wynikami referencyjnymi.
- Badanie na obecność metali ciężkich i pestycydów.
Trzecią serię badań przeprowadza się po napełnieniu butelek olejkiem, żeby wykluczyć jakiekolwiek zanieczyszczenia lub nieoczekiwane zmiany, które mogły wystąpić podczas tego procesu i mogłyby mieć negatywny wpływ na jakość, trwałość i właściwości olejku. Jest to:
- Ocena organoleptyczna – ponownie.
- Badanie mikrobiologiczne pod kątem drobnoustrojów – ponownie.
- Spektroskopia fourierowska – ponownie.
- Badanie stabilności.
Standard jakości opracowany i wdrożony przez firmę dōTerra jest niezwykle ważny -gwarantuje czystość i moc, a więc bezpieczeństwo stosowania i właściwości terapeutyczne olejków eterycznych.
Share:
Kasia Lopez
Cześć! Jestem mamą dwójki dzieci, żoną i pasjonuje się zdrowym trybem życia od wielu lat. Jestem edukatorem olejków eterycznych i naturalnych metod leczenia