Fałszowanie i podrabianie olejków eterycznych

Fałszowanie i podrabianie olejków eterycznych polega na obniżeniu ich jakości przez dodanie do nich innych substancji.
Gdy olejek eteryczny jest sfałszowany oznacza to, że podczas procesu produkcyjnego dodano naturalny lub syntetyczny składnik, więc oryginalny olej nie jest już czysty, a jakość oleju jest przez to niższa.
Czy powinnismy unikać takich olejków?
Jak najbardziej! W wielu przypadkach dodana substancja jest gorsza lub nawet szkodliwa.
Sfałszowanie olejku mogą nie tylko wpływać na jego chemiczne i fizyczne właściwości, ale mogą zmniejszać jego skuteczność, a nawet powodować działania niepożądane.
Powiedzmy, że kupiłaś butelkę olejku lawendowego, który został zafałszowany. Kiedy próbujesz użyć go do takich rzeczy, jak relaks, lepszy sen, oparzenie czy poprawę swojej skóry, po nie osiągniętych efektach pomyślisz, że olejki eteryczne nie działają. Ale tylko dlatego ponieważ użyłaś rozcieńczonego- najparwdopodobniej substancją syntetyczną- olejku eterycznego.
W jaki sposób fałszuje się olejki eteryczne?
Oleje można fałszować na kilka sposobów podczas procesu produkcji, od rozcieńczania olejami np. z kokosu, migdałów, po dodawanie syntetycznych substancji. Ważne jest, aby wiedzieć, że fałszowanie jest zawsze celowe – nie można przypadkowo rozcieńczyć oleju.
Oto kilka przykładów:
- Naturalne izolaty
Oznacza to, że naturalnie występujący składnik chemiczny jest dodawany do olejku etycznego. Jednym z przykładów jest składnik chemiczny alfa-pinen, główny składnik w kadzidle. Ale alfa-pinen mogą być też pobierane z drzew wykorzystywanych w przemyśle papierniczym i dodane do kadzidła.
- Dodawanie innych olejów
Tańsze olejki eteryczne mogą być dodawane do rzadziej występujących lub droższych olejów. Cassia, na przykład, jest podobna do oleju cynamonowego, ale znacznie tańsza. Można go dodać do olejku cynamonowego i nie będzie ona łatwo wykryta, ponieważ aromaty i skład chemiczny są podobne. To samo można zrobić z olejkiem z trawy cytrynowej i melisy.
- Rozcieńczanie
W celu zwiększenia małej ilości olejku na większy, można go rozcieńczyć za pomocą nośnika lub olejów do gotowania, takich jak oliwa z oliwek, kokos, lub rzepak. Takie rozcieńczenie oczywiście zmniejsza siłę i skuteczność oleju.
- Dodanie substancji syntetycznych
Wiele związków chemicznych naturalnie występujących w olejkach eterycznych mogą być syntetyzowane w laboratorium. Lawenda może być produkowana bez w ogóle użycia tej rośliny, przez syntezę linalol i octanu linalylu z produktów na bazie ropy naftowej. Przerażajace, prawda?
Dlaczego oleje są podrabiane?
Zazwyczaj, producent olejku będzie fałszować je w celu obniżenia kosztu. Wiemy, że do produkcji jednej buteleczki olejku eterycznego, potrzeba bardzo dużo materiału roślinnego. A dobrej jakości olejki do tanich nie należą.
Ponieważ nie ma organu regulacyjnego, który nadzoruje jakość lub bezpieczeństwo olejków eterycznych, fałszowanie jest bardzo powszechne. Dodając inne substancje do oryginalnego, czystego oleju, producent może uzyskać więcej pieniędzy i pobierać wyższą cenę za niższą jakość oleju.
Mimo, że podrabianie nie jest przypadkiem, firma sprzedająca dane olejki może być czasem tego nie świadoma. Jeśli taka firma nie produkuje olejków tylko odkupuje od innej, może się zdarzyć, że jest, po prostu oszukiwana. Z tego powodu, jedynym sposobem dla firmy, aby wiedzieć, czy ich oleje są rzeczywiście czyste i nieskażone jest zaangażowanie w pozyskiwanie, uprawy, destylację i fazy badań każdego olejku eterycznego! Czego niestety o wielu firmach powiedzieć nie można. Dowiedz się czy firma, od której kupujesz olejki własnie taką jest!
Share:
Kasia Lopez
Cześć! Jestem mamą dwójki dzieci, żoną i pasjonuje się zdrowym trybem życia od wielu lat. Jestem edukatorem olejków eterycznych i naturalnych metod leczenia