Łatwe sposoby na obniżenie stresu

Sposoby na stres

Zdenerwowanie i stres w większym lub mniejszym stopniu dotyka dzisiaj każdego. Mogą być związane z silnymi przeżyciami lub towarzyszyć nam nieustannie, np. będąc skutkiem nerwowej pracy czy napięć w życiu osobistym. Zdarza się, że motywują i pobudzają do działania, jednak częściej musimy zmierzyć się z ich negatywnymi objawami i konsekwencjami. Mogą mieć wpływ nie tylko na psychikę, ale też na nasze zdrowie i zachowanie.

Stres jest w naszym życiu zupełnie bezużytecznym uczuciem. Ja sama jeszcze kilka lat temu stresowałam się całkiem często. 

Mam dobrą wiadomość – możesz zacząć kontrolować swoje reakcje na stress co pomoże ci się mniej stresować.

Mi się to udało i teraz, chociaż jest wiele okoliczności gdzie mogłabym się bardzo stresować, wybieram spokój i o wiele mniej się irytuję. 

Poniżej znajdziesz kilka łatwych sposobów aby zacząć kontrolować twoją reakcje na stres i wzmocnić odporność na stres. 


1. Poranne rytuały 

Zawsze wydawało mi się, że jest to dla mnie nie osiągalne aby wstać rano przed moją rodziną i poświecić 20-30 min dla siebie. Zaczęłam kilka miesięcy temu kiedy założyłam się z mężem, że jestem w stanie to zrobić. Udało mi się przez 10 dni wstać 30 min przed wszystkimi domownikami i muszę przyznać, że to był strzał w dziesiątkę i do tej pory to robię. Kładę się godzinę lub 30 minut wcześniej spać i wstaję wcześniej żeby pobyć ze sobą w ciszy. Bardzo mi to pomogło spowolnić moje poranki, już nie biegam w panice cały ranek żeby wyrobić się na czas. Jak teraz sobie to przypominam to czuję się zmęczona i zestresowana!  Moje powolne i spokojne poranki spowodowały ze jestem o wiele spokojniejsza w ciagu dnia i o wiele mniej się stresuje! 

Co robię rano?

Zaczynam od ciepłej wody z olejkim cytrynowym lub grejpfrutowym, potem robię 10 -15 min jogę, (znajdziesz masę filmików z poranną jogą, może to też być szybki HIIT trening) potem przez 5 min siedzę w ciszy, oddycham głęboko i myślę za co jestem wdzięczna w moim życiu i co chciałabym żeby ten dzień mi przyniósł. Często mam włączony dyfuzor z energetyzującymi lub balansującymi olejkami, jak cytrusy, miętę lub mieszankę Balance.  Jeśli myślisz że nie masz czasu i że jest to nierealne to znaczy, że bardzo tego potrzebujesz! Zrób test i daj sobie 10 dni żeby sprawdzić czy zmieni to twój dzień i zmniejszy twój stres. Jeśli się zdecydujesz, gwarantuję że poczujesz się o niebo lepiej!

2. Ciepłe i zdrowe śniadanie

To co i kiedy jemy ma ogromny wpływ zarówno na nasze ciało jak i na samopoczucie. Kiedy rozpoczynam dzień od zdrowego, ciepłego śniadania, wszystko idzie mi znacznie sprawniej. Najlepiej sprawdź sama na sobie. Nie ma nic gorszego na stres jak poranek bez śniadania i kawa na pusty żołądek, gwarantuje, że stres będzie twoim towarzyszem przez cały dzień.  Wystarczy wstać wcześniej żeby zrobić czas na pożywne śniadanie w spokoju i najlepiej z rodziną.

3. Świadomy oddech

Oddychamy 24 h na dobę. Prawidłowy oddech niesie całe mnóstwo korzyści zarówno dla zdrowia naszego ciała jak i dla psychiki. Faktem jest, że większość z nas oddycha płytko, szybko, byle jak, nie zastanawiając się nigdy nad konsekwencjami wobec własnego zdrowia. Przy głębokim, powolnym wdechu wypełniają się nie tylko płuca, ale pracująca przepona napełnia powietrzem również brzuch. 

W internecie jest mnóstwo możliwości, aby zapoznać się z różnymi technikami oddechowymi, które wspomagają nasz organizm i bardzo szybko pomagają nam się uspokoić i zredukować stres. Jeśli nie chcesz zagłębiać się w meandry tych technik, po prostu „włącz” świadomość podczas oddychania i spróbuj wypełnić tlenem nie tylko płuca, ale i przeponę. To jest bardzo łatwy sposób, weź kilka 2-3 minutowych przerw w ciagu dnia aby skupić się na swoim oddechu. 

Technika oddechu 4–7–8.

Weź powolny i głęboki wdech i policz w trakcie do czterech, wstrzymaj oddech i policz do siedmiu, gdy powoli wydychasz powietrze policz do ośmiu. Powtarzamy taki cykl jeszcze trzy razy. Taki oddech pomaga skoncentrować się na ciele i oddychać głębiej i regularnie redukując poziom stresu. Jeśli dodasz to tego rytuału olejki eteryczne zdecydowanie pomoże ci to osiągnąć spokój i wyciszyć negatywne emocje. Olejek z lawendy, melisy, rumianku czy bergamotki będzie świetnym wyborem. Poczytaj tutaj o olejkach eterycznych na stres. 

4. Ruch fizyczny

Absolutna konieczność, jeśli często się stresujesz. Ćwiczenia sprawią, że będziesz czuła się dużo, dużo lepiej. Ruch powoduje wydzielanie się w mózgu endorfin, hormonów szczęścia. Poza tym sprawia, że jesteś zdrowsza i masz więcej energii. Niektórzy twierdzą, że ruch spala kortyzol, hormon stresu i pomaga nam się zrelaksować. 

5. Wieczorne rytuały

Jeśli masz bardzo stresujące dni zadbaj o to żeby odstresować się wieczorem. Zrezygnuj z telewizora, włącz przyjemną muzykę, zrób sobie kąpiel z płatkami magnezu i olejkami eterycznymi, na przykład z olejkiem z lawendy. Najlepiej zakończ dzień z dobrą książką w łóżku i ciepłą herbatką z rumianku. Polecam też wypełnić twój pokuj relaksującymi zapachami olejków eterycznych, które poprawią ci humor i zredukują stres. Taki wieczorny rytuał pozwoli ci się odprężyć, lepiej spać, zregenerować i naładować akumulatory na następny dzień. 

Share:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Sylwia Razak
Sylwia Razak
Cześć! Jestem mamą, żoną i pasjonatką eco życia. Na co dzień zajmuję się naturo leczeniem, kliniczną dietetyką i coachingiem zdrowia.

© Akademia Olejkow 2019