Najlepsze olejki eteryczne na tarczycę

Olejki eteryczne to wysoko skoncentrowane ekstrakty destylowane z roślin. Są one powszechnie stosowane do relaksacji i aromaterapii, ale już od wieków były stosowane przy problemach zdrowotnych od depresji po infekcje bakteryjne. Także nie powinno Cię zaskoczyć że olejki eteryczne mogą przynieść ulgę również w chorobach tarczycy.

Zapobieganie problemom z tarczycy zaczyna się od czystego jedzenia, ćwiczeń, prawidłowego snu i zmniejszenia obciążenia toksycznego poprzez wybór naturalnych produktów do higieny osobistej i środków czystości.

Ponadto największym zagrożeniem dla zdrowia tarczycy może być po prostu stres codziennego życia. Oznacza to, że okazywanie miłości tarczycy zaczyna się w domu od codziennych czynności związanych z samoopieką. 

Jeśli chcesz wesprzeć swoją tarczycę musisz pomyśleć o odstresowaniu, detoksyfikacji i dobraniu olejków eterycznych tak, aby wspierały twoje ciało jako całość, jednocześnie pozytywnie wpływając na tarczycę. 

1. Odstresuj się za pomocą bergamotki i kadzidła

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby obniżyć poziom kortyzolu (hormonu stresu), jest wprowadzeniu rytuału regularnych ćwiczeń głębokiego oddychania. Trenowanie ciała w celu regularnego głębokiego oddychania – zwłaszcza w chwilach dużego stresu – może być bardzo pomocna.

Aby to zrobić, skoncentruj się na przeponie i wdychaj powietrze przez nos, pozwalając brzuchowi napełnić się jak balon. Następnie zatrzymaj się i wstrzymaj oddech, powtarzając sobie uspokajające stwierdzenie: „Jestem spokojna i zrelaksowana”. Następnie zacznij wydychać powietrze przez usta bardzo powoli, kiedy już skończysz wydech zrób pauzę i zacznij ćwiczenie od nowa.  Staraj się to robić co najmniej raz na dwie godziny (nawet jeśli musisz ustawić alarm)!

Połączenie tej praktyki z wysokiej jakości olejkami eterycznymi, o których wiadomo, że wspierają zdrowie tarczycy i obniżają poziom kortyzolu, wprowadzą Cię na właściwą drogę.

Zarówno lawenda, jak i olejki eteryczne z bergamotki mogą pomóc ciału w naturalny sposób obniżyć poziom kortyzolu, jednocześnie pomagając uspokoić umysł i ciało. Po dodaniu olejku z kadzidłowca, który wspiera regenerację komórek, stworzysz mieszankę, która pomoże zbalansować gospodarkę hormonalną. Możesz dodać też trochę dzikiej pomarańczy lub cytryny, aby stworzyć piękny zapach i używać go jako perfumy które zadbają jednocześnie o twoją tarczycę!

Anty-stresowa mieszanka na tarczycę

Składniki:

10 kropli olejku lawendowego

2 krople olejku z dzikiej pomarańczy

8 kropli olejku kadzidełkowego

10 kropli olejku z bergamotki

Olej nośny

Metoda:

Do szklanej buteleczki z kulką o pojemności 10 ml dodaj olejki eteryczne i wypełnij resztę frakcjonowanym olejem kokosowym. Zmieszaj i smaruj nadgarstki, kark oraz za uszami, aby zachować spokój i wspierać zdrowie przez cały dzień. (Ponieważ cytrusy są fototoksyczne nie powinno się ich stosować na bezpośrednim słońcu, zatem w okresie kiedy Twoja skóra będzie wystawiona na bezpośredni kontakt ze słońcem, zmieszaj tylko lawendę z kadzidłem albo użyj tą mieszankę na skórze pod ubraniem) 

Kolejną opcją do stosowania olejków eterycznych są dyfuzory. Wdychanie olejków eterycznych może natychmiastowo wpływać na poziom kortyzolu w ciele. Badania wskazują że w zaledwie 5 minut po wdychaniu zapachu uspokajających olejków, takich jak lawenda lub ylang-ylang, spada poziom kortyzolu.  Olejki eteryczne z lawendy i rozmarynu hamują jednocześnie atak wolnych rodników w organizmie i obniżają poziom kortyzolu, co świadczy o intensywnych i natychmiastowych korzyściach aromaterapii.

Jeśli jeszcze nie używasz olejków eterycznych, nadszedł czas!

Nawet umieszczenie kropli na szaliku lub na skórzanej bransoletce może pomóc Ci czerpać korzyści przez cały dzień.

2. Detoks z cytryną i dziką pomarańczą

Z powodu dużej ilości chemikaliów w naszym dzisiejszym świecie wszystko, od powietrza, którym oddychamy, przez jedzenie, które jemy, po produkty do higieny osobistej, sprzątania i kosmetyków, których używamy, narażają nasze ciała na działanie szkodliwych substancji. To powoduje, że nasze ciała stają się toksyczne i chociaż trudno jest zapobiegać chemikaliom poza środowiskiem osobistym, możesz kontrolować to, co jesz, wybierając organiczne warzywa i owoce. Możesz także zdecydować się na produkty naturalne lub stworzyć własne, aby nie dopuścić do zwiększania toksyczności przez syntetyki.

Ponieważ tarczyca pomaga odfiltrowywać toksyny, wspieranie organizmu naturalnymi środkami detoksykującymi, takimi jak olejki eteryczne z cytrusów, może naprawdę mieć pomocny wpływ na oczyszczanie organizmu.

Spróbuj dodać olejku z cytryny lub dzikiej pomarańczy do napojów z wody lub koktajli dla dodatkowego wsparcia.

Oto przepis na jeden z moich ulubionych detoksykacyjnych napojów. 

Cytrusowa woda na detox 

Składniki:

1 cytryna, pokrojona w kółka (organiczna/bio)

1 szklanka jagód (lub truskawki albo maliny)

1½ szklanki niegazowanej wody

1 kropla olejku z cytryny (do tego przepisu używamy wyłącznie 100% czystych olejków o terapeutycznej mocy, które są produkowane do konsumpcji, zawsze sprawdź etykietkę) 

Metoda:

Do szklanego dzbanka dodaj cytrynę i jagody oraz olejek eteryczny z cytryny. Dodaj lód i napełnij go wodą. Ostaw mieszankę na co najmniej 30 minut, ale najsilniejszy smak uzyskasz po 2 do 3 godzinach. Przed podaniem zamieszaj wodę.

3. Zrób dla siebie mieszanki z olejków 

Synergistyczne mieszanki olejków eterycznych mogą wspierać organizm na wiele sposobów, w tym pomagając zapobiegać problemom z tarczycą. Używanie mieszanek w ramach codziennej rutyny samoopieki może pomóc ciału w regulacji poziomów hormonów i przywróceniu równowagi.

W połączeniu z głębokim oddychaniem olejki eteryczne w naturalny sposób zadbają o harmonie i zbalansowanie twojego ciała.  

Mieszanki wspomagające tarczycę powinny zawierać olejek goździkowy, który zawiera przeciwutleniacze, które pomogą powstrzymywać wolne rodniki przed przeciążeniem tarczycy i będą wspierać wątrobę. Olejki eteryczne z kadzidełka i mirry zapewniają również działanie przeciwzapalne, które chroni tarczycę przed stresem spowodowanym stanem zapalnym i może pomóc wspierać organizmu w przywróceniu równowagi i w detoksyfikacji. Kolejną opcją jest olejek z trawy cytrynowej, który jest silnym środkiem przeciwzapalnym, który może pomóc w detoksyfikacji tarczycy, jednocześnie wspierając naturalne funkcje limfatyczne.

Mieszanka na tarczycę

Składniki:

8 kropli olejku z trawy cytrynowej

5 kropli olejku kadzidełkowego

5 kropli olejku z myrry

8 kropli olejku lawendowego

5 kropli olejku goździkowego

Olej nośny

Metoda:

Do szklanej buteleczki z kulką o pojemności 10 ml dodaj olejki eteryczne i wypełnij resztę frakcjonowanym olejem kokosowym. Zmieszaj wszystkie olejki i smaruj bezpośrednio na tarczycę  3 do 4 razy w ciągu dnia.

Wspieranie swoich hormonów olejkami eterycznymi i redukcja stresu jest bardzo pomocna w osiagnięciu pozytywnych rezultatów i redukowaniu objawów. Nie zapomnij że zmiana stylu życia jak wprowadzenie ruchu, zdrowe i zbalansowane odżywianie, zapewnienie czasu na relaks, wypoczynek, sen czy radzenie sobie ze stresem za pomocą technik głębokiego oddychania lub medytacji jest podstawą Twojego sukcesu. 

 

 

Pamiętaj, że jest to wpis informacyjny a nie porada lekarska.

 

Opis przygotowany na podstawie literatury aromaterapeutycznej, min.:

Snyder, M (2019). The Essential Oils Hormone Solution. 

Price, S., & Price, L. (2007). Aromatherapy for health professionals. Elsevier Health Sciences.

Schnaubelt, K. (2011). The healing intelligence of essential oils: the science of advanced aromatherapy. Inner Traditions/Bear & Co.

Share:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Sylwia Razak
Sylwia Razak
Cześć! Jestem mamą, żoną i pasjonatką eco życia. Na co dzień zajmuję się naturo leczeniem, kliniczną dietetyką i coachingiem zdrowia.

© Akademia Olejkow 2019