Najlepsze olejki na równowagę hormonalną

Najlepsze olejki na równowagę hormonalną

W wielkim świecie hormonów kobiety często zastanawiają się, czy kiedykolwiek będą w stanie mieć normalny okres.

Huśtawki nastrojów, uderzenia gorąca, skurcze, wzdęcia, bolące piersi, zmęczenie, intensywne krwawienia, wypryski – wiecie o czym mówię, prawda?

Ale jestem tutaj, aby powiedzieć wam, że nie musi tak być! Kiedy nasze ciała funkcjonują na optymalnym poziomie, nie musimy cierpieć przez nasze miesięczne cykle.

Smutna prawda jest taka, że większość z nas nie ma czasu zadbać i pomyśleć o sobie i niestety nasze organizmy są daleko od optymalnego stanu zdrowia.

Co jest największym problemem naszych czasów??

Stress!!! 

Stres jest zwykle największym winowajcą, powodując, że nasz układ rozrodczy zajmuje miejsce na końcu kolejki ze względu na konieczność przetrwania przy wysokim stresie. Poziom kortyzolu wzrasta, krew przekierowana jest do kończyn, a nasz układ trawienny i rozrodczy zostają wstrzymane, dopóki nie rozwiążemy kryzysu.

Tak więc regularna produkcja estrogenu i progesteronu zostaje wstrzymana do czasu, aż odzyskamy kontrolę nad naszą sytuacją.

Dobrą wiadomością jest to, że jesteś w stanie w pełni zmniejszyć stres w swoim życiu, stosując odpowiednią dietę, ćwiczenia, spokojny sen, zmniejszenie obciążenia toksycznego i radzenie sobie ze stresem.

Olejki eteryczne są złotym biletem do wspierania tej transformacji w twoim życiu, ponieważ mogą wypełnić lukę od nierównowagi do równowagi podczas pracy nad wzmocnieniem i regulowaniu twojego systemu. Chociaż olejki eteryczne NIE są hormonami i jako takie nie działają, są one w stanie wspierać układy organizmu, które wywierają wpływ i kontrolują hormony, aby pomóc ciału wprowadzić balans.

Oto pięć moich ulubionych olejków które mogą mieć wpływ na zmniejszanie objawów i równoważenie hormonów:

1. Olejek z szałwii muszkatołowej

Często nazywany „najlepszym olejkiem na problemy hormonalne”, szałwia muszkatołowa to olejek eteryczny, bez którego nie powinna żyć żadna kobieta. Dzięki możliwości obniżania poziomu kortyzolu np. poprzez zwykłe wdychanie go z butelki, olejek z szałwii powinien być pierwszym olejem, do którego sięgasz, gdy poziom stresu osiąga wysoki poziom szczególnie przed okresem.

W rzeczywistości badania wykazały jego zdolność do obniżania poziomu kortyzolu o 36 procent, a także do poprawy poziomu hormonów tarczycy.

Według badań działa również dobrze, gdy jest stosowany do masażu brzucha w celu złagodzenia napięcia skurczów menstruacyjnych i dyskomfortu w okresie przez rozluźnienie mięśni gładkich.

Uspokojenie i umysłu i ciała w połączeniu z niektórymi ćwiczeniami głębokiego oddychania może również pomóc rozwiązać poziom stresu i uspokoić ciało i umysł, jednocześnie pomagając odzyskać równowagę w życiu.

Rozpylany razem z olejkiem z lawendy, może zapewnić doskonałe warunki do relaksu, szczególnie w połączeniu z miejscowym nakładaniem rozcieńczonego olejku na punkty tętnicze lub kąpiel z solą Epsom lub płatkami magnezu dla całkowitego relaksu ciała z dawką bardzo potrzebnego magnezu.

Jeśli jeszcze go nie masz, czas kupić ten niesamowity olejek!

2. Olejek z lawendy 

Olejek z lawendy pojawia się na prawie każdej liście olejków eterycznych ze względu na jego wszechstronność i natychmiastowe rezultaty, które zapewnia z jednego głębokiego wdechu, oczywiście mówię tu o olejku o najwyżej terapeutycznej jakości.

Olejek z lawendy jest znany (co potwierdzono w badaniach) ze swojej zdolności do natychmiastowego uspokojenia umysłu i ciała.

Może pomóc w uspokojeniu nerwów, napięcia i niepokoju, jednocześnie pomagając ciału odstresować się i przywrócić równowagę emocjom.

W połączeniu z masażem brzucha lub relaksującą kąpielą solną olejek z lawendy łagodzi bolesne objawy związane z naszymi cyklami miesiączkowymi.

3. Olejek Ylang-ylang 

Olejek Ylang-ylang znajduje się na szczycie listy olejków eterycznych afrodyzjakowych i od stuleci wykorzystywany jest w ceremoniach religijnych i weselnych.

Jego odurzający aromat uspokaja umysł i ciało, jednocześnie łagodząc stresujące napięcia. Pozwala ciału obniżyć ciśnienie krwi, zapewniając jednocześnie całkowite rozluźnienie ciała z taką intensywnością, że jest to efekt prawie uspokajający.

Podczas gdy wiele kobiet używa tego olejku codziennie w celu utrzymania równowagi hormonalnej i zwiększenia libido, faktyczne osiągnięte wyniki to obniżenie poziomu stresu w ciele w celu uspokojenia umysłu i ciała, umożliwiają normalne funkcjonowanie reprodukcyjne.

4. Olejek z bergamotki 

Olejek z bergamotki nigdy nie przestaje mnie zadziwiać swoją podwójną mocą jednocześnie podnoszącą na duchu i uspokajającą. Rozpylony lub zastosowany miejscowo, olejek z bergamotki łagodzi stres i niepokój, jednocześnie ożywiając emocje i podnosząc nastrój.

Zmniejszając tętno i ciśnienie krwi, pozwala organizmowi zregenerować się i zharmonizować organizm z powrotem do normalnego funkcjonowania. Ponownie, stres ogranicza funkcje rozrodcze organizmu, więc obniżenie poziomu kortyzolu musi zostać osiągnięte, zanim ciało będzie mogło regulować swoje inne układy.

Pamiętaj tylko, że oleje cytrusowe, takie jak bergamotka, są bardzo fototoksyczne, dlatego zawsze musisz rozcieńczyć przed miejscowym zastosowaniem i nie wystawiać skóry na bezpośrednie działanie promieni słonecznych przez co najmniej 42 godziny po użyciu.

5. Olejek z tymianku

Olejek z tymianku zwrócił uwagę badaczy po tym, jak jedno badanie wykazało jego zdolność do pomocy w równoważeniu poziomów progesteronu ze względu na zawartość fitoestrogenów. Oczywiście progesteron odgrywa istotną rolę w naszym miesięcznym cyklu, przygotowując macicę do potencjalnej implantacji przez zapłodnione jajo.

Uziemiające i równoważące właściwości tego olejku eterycznego pomagają utrzymać poziom stresu pod kontrolą, ale także łagodzą objawy związane z niskim progesteronem – takie jak wahania nastroju, bezsenność, uderzenia gorąca i przyrost masy ciała.  

Olejek z tymianku jest również znany ze swojej zdolności do wspierania zdrowego układu odpornościowego.

 Uwaga: jeśli masz problem z nadmierną ilością estrogenu lub jakimkolwiek stanem, który związany jest z nadmiarem estrogenu, powinnaś unikać stosowania tymianku, ponieważ może on zaostrzyć twój stan.

Przepis na mieszankę Super Woman 

To jest mieszanka olejków zalecana przez dr. Marizę Snyder na regulację hormonów. Nazywa ją 'Super woman” – Super Kobieta mieszanka. Ja używam tą mieszankę codziennie, uwielbiam ją, i często obdarowuję nią moje koleżanki. 

 • 10 ml buteleczka z kulką
 • 12 kropelek olejku z szałwii muszkatołowej
 • 10 kropelek olejku z lawendy
 • 5 kropelek z drzewa cedrowego
 • 5 kropelek z geranium
 • 4 kropelek z Ylang Ylang

  Dopełnij buteleczkę frakcjonowanym olejem kokosowym lub innym olejem nośnikowym. Wmasuj w skórę karku, nadgarstków, podbrzusza (szczególnie okolice jajników)  czy nawet wokół kostek i wewnętrznej części stóp, 2 razy dziennie. 

Chociaż wiele osób wie, że objawy PMS są spowodowane niezrównoważonymi hormonami, obniżenie poziomu kortyzolu powinno być twoim głównym celem, który pomoże zrównoważyć poziom estrogenu i progesteronu.

Oznacza to, że praca nad stresem jest największym darem, który my, kobiety, możemy sobie dać. Polecam włączenie rytuałów samoopieki do codziennej rutyny, aby każdego dnia poświęcić trochę czasu na zmniejszenie poziomu stresu. 

Wysokiej jakości olejki eteryczne mogą wesprzeć ten krok, obniżając poziom kortyzolu i pozwalając ciału znaleźć spokój, który jest mu potrzebny do regularnego miesięcznego cyklu. Techniki głębokiego oddychania, relaksująca nocna rutyna, joga i wszystko, co pomaga znaleźć wewnętrzny spokój, są przepustką do utrzymania niskiego stresu przy jednoczesnym uzupełnianiu energii i nastroju.

Polecam nasz blog i tematy:

Łatwe sposoby na obniżanie stresu

Olejki eteryczne na stres 

Możliwe działania niepożądane i ostrożność:

 • Oleje cytrusowe, takie jak bergamotka mogą powodować nadwrażliwość na światło przy stosowaniu miejscowym, dlatego ważne jest, aby unikać bezpośredniego światła słonecznego lub solarium przez co najmniej 24 godzin po zastosowaniu tych olejów na skórze.
 • Staraj się używać tylko olejków eterycznych, które są w 100 procentach czyste, mają właściwości terapeutyczne i są testowane, zarówno ze względu na bezpieczeństwo, jak i skuteczność.
 • Olejki eteryczne należy rozcieńczyć olejem nośnikowym przed nałożeniem na skórę.
 • Oczywiście nigdy nie używaj olejków eterycznych zewnętrznie lub wewnętrznie, na które masz alergie. Zawsze zrób test na wrażliwość szczególnie przy wrażliwej skórze.
 • Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, skonsultuj się z lekarzem przed użyciem olejków eterycznych. Powinnaś również skonsultować się z lekarzem stosując olejki eteryczne, jeśli masz jakiekolwiek bieżące schorzenie lub przyjmujesz leki.

Pamiętaj, że jest to wpis informacyjny a nie porada lekarska.

Opis przygotowany na podstawie literatury aromaterapeutycznej, min.:

Snyder, M (2018). The essential oils hormone solution. Penguin Random House. 

Share:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Sylwia Razak
Sylwia Razak
Cześć! Jestem mamą, żoną i pasjonatką eco życia. Na co dzień zajmuję się naturo leczeniem, kliniczną dietetyką i coachingiem zdrowia.

© Akademia Olejkow 2019