Olejek z cynamonu

Olej z kory cynamonu (Cinnamomum verum) pochodzi z rośliny o nazwie Laurus cinnamomum i należy do rodziny botanicznej Lauraceae. Pochodzące z części Azji Południowej rośliny cynamonu są dziś uprawiane w różnych krajach Azji i wysyłane na cały świat w postaci olejku cynamonowego lub przyprawy cynamonowej. Uważa się, że obecnie na całym świecie uprawianych jest ponad 100 odmian cynamonu, ale zdecydowanie najpopularniejsze są dwa rodzaje: cynamon cejloński i cynamon chiński. 

Korzyści z oleju cynamonowego

Roślina cynamonu jest wykorzystywana na kilka różnych sposobów do wytwarzania produktów korzystnych dla zdrowia. Na przykład prawdopodobnie znasz zwykłą przyprawę cynamonową, która jest sprzedawana w prawie każdym sklepie spożywczym. Olej cynamonowy jest nieco inny, ponieważ jest znacznie silniejszą formą rośliny, która zawiera specjalne związki, których nie ma w suszonej przyprawie.

Według badań lista korzyści cynamonu jest długa. Wiadomo, że cynamon ma właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwcukrzycowe i przeciwnowotworowe. Może także pomóc w walce z chorobami serca, wysokim poziomem cholesterolu i neurologicznymi zaburzeniami zdrowia, takimi jak choroba Alzheimera i Parkinsona.

Głównymi aktywnymi składnikami olejku cynamonowego pobranego z kory są aldehyd cynamonowy, eugenol i linalol. Te trzy stanowią około 82,5 procent składu oleju. Podstawowy składnik olejku cynamonowego zależy od tego, z której części rośliny pochodzi olej: aldehyd cynamonowy (kora), eugenol (liść) lub kamfora (korzeń).

Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje olejków cynamonowych: olej z kory cynamonu i olej z liści cynamonu. Chociaż mają pewne podobieństwa, są różnymi produktami o nieco oddzielnym zastosowaniu. Olej z kory cynamonowej jest ekstrahowany z zewnętrznej kory drzewa cynamonowego. Jest uważany za bardzo silny i ma silny, „perfumowy” zapach, cynamonu. Olej z kory cynamonu jest zwykle droższy niż olej z liści cynamonu.

Olejek z liści cynamonu ma „piżmowy i pikantny” zapach i zwykle jaśniejszy kolor. Podczas gdy olej z liści cynamonu może wydawać się żółty i mętny, olej z kory cynamonu ma głębszy czerwono-brązowy kolor, który większość ludzi zwykle kojarzy z przyprawą cynamonową. Oba są korzystne, ale olej z kory cynamonu może być silniejszy.

Wiele zalet olejku z kory cynamonu ma związek z jego zdolnością do rozszerzania naczyń krwionośnych. Kora cynamonu może przyczynić się do poprawy funkcji tlenku azotu, co powoduje zwiększenie przepływu krwi i zmniejszenie stanów zapalnych

Zastosowanie oleju cynamonowego

W jakim celu stosuje się olejek cynamonowy? 

Oto niektóre z najpopularniejszych sposobów wykorzystania oleju cynamonowego:

1. Wzmacnia serce

Olejek cynamonowy może w naturalny sposób poprawić zdrowie serca. Badanie na zwierzętach opublikowane w 2014 r. pokazuje, w jaki sposób ekstrakt z kory cynamonu wraz z treningiem aerobowym może pomóc poprawić wydolność serca. Badanie pokazuje również, w jaki sposób ekstrakt cynamonu i ćwiczenia mogą pomóc obniżyć zarówno ogólny cholesterol, jak i „zły” cholesterol LDL, jednocześnie podnosząc „dobry” cholesterol HDL.

Wykazano również, że cynamon wspomaga produkcję tlenku azotu, co jest korzystne dla osób z chorobami serca czy narażonych na zawał serca lub udar. Ponadto zawiera związki przeciwzapalne i przeciwpłytkowe (przeciwkrzepliwe), które mogą dodatkowo wpływać na zdrowie tętnic serca.

2. Poprawia poziom cukru we krwi

W modelach ludzkich i zwierzęcych wykazano, że cynamon ma pozytywny wpływ na uwalnianie insuliny, co oznacza, że może pomóc utrzymać stabilny poziom cukru we krwi, a tym samym zapobiegać chronicznemu zmęczeniu, złym nastrojom, głodowi cukru i przejadaniu się.

W badaniu 60 osób z cukrzycą typu 2 podano trzy różne ilości (jeden, trzy lub sześć gramów) suplementacji cynamonu przyjmowane przez 40 dni skutkowały niższym poziomem glukozy we krwi, a także niższymi poziomami trójglicerydów, cholesterolu LDL i cholesterolu całkowitego.

Możesz użyć wysokiej jakości, czystego oleju cynamonowego do jedzenia. Oczywiście nie przesadzaj, bo nie chcesz też, aby poziom cukru we krwi był zbyt niski. Wdychanie olejku cynamonowego może również pomóc kiedy mamy łaknienie na niezdrowe jedzenie.

4. Dla skóry i włosów

Badanie opublikowane w 2017 roku pokazuje, w jaki sposób olejek eteryczny z kory cynamonu może znacznie zatrzymać zapalenie skóry. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym olej cynamonowy może być skutecznym naturalnym lekarstwem na stany zapalne skóry, takie jak wysypka i trądzik. Możesz mieszać olejek cynamonowy z olejem nośnikowym (jak olej kokosowy) i nakładać go na skórę, aby wykorzystać jego właściwości przeciwdrobnoustrojowe.

Olejek cynamonowy może być również korzystny dla włosów, wiele magazynów piękności zaleca ten pikantny olejek eteryczny, na poprawę zdrowia i wzrost włosów. Możesz połączyć kilka kropli olejku cynamonowego z olejem nośnym, takim jak olej migdałowy, aby uzyskać szybki domowy zabieg na skórę głowy.

5. Może pomóc w odchudzaniu

Cynamon zyskuje reputację jako jedzenie spalające tłuszcz i cenne narzędzie do odchudzania. Dzięki swojej zdolności do równoważenia poziomu cukru we krwi i osłodzenia smaku potraw bez dodatku cukru jest bardzo pomocny w ograniczaniu łakomstwa.

Badanie opublikowane w czasopiśmie „Metabolism” pokazuje, jak aldehyd cynamonowy, związek chemiczny występujący w oleju cynamonowym, może potencjalnie pomóc komórkom tłuszczowym w spalaniu energii. Badanie szczególnie pokazuje, w jaki sposób aldehyd cynamonowy aktywuje odpowiedzi termogeniczne i metaboliczne zarówno w zwierzęcych, jak i ludzkich komórkach tłuszczowych, co może być korzystne dla zapobiegania utracie wagi i zapobieganiu otyłości.

Niestabilny poziom cukru we krwi może prowadzić do przejadania się, niskiego przyrostu energii i masy ciała, ale dodanie oleju cynamonowego do owoców, herbaty, wypieków lub koktajli pomaga spowolnić tempo uwalniania glukozy do krwi.

6. Może wspomóc leczenie wrzodów

Wiadomo, że rodzaj bakterii zwanych Helicobacter pylori lub H. pylori powoduje wrzody. Gdy H. pylori zostanie wyeliminowany lub jego poziom zmniejszony, może to znacznie pomóc w objawach wrzodów. W kontrolowanym badaniu oceniano skutki przyjmowania 40 miligramów ekstraktu cynamonu dwa razy dziennie przez cztery tygodnie u 15 pacjentów będących ludźmi zakażonymi H. pylori. Chociaż cynamon nie wyeliminował całkowicie H. pylori, w pewnym stopniu ograniczył kolonizację bakterii i był dobrze tolerowany przez pacjentów.

Badania wykazały również, że korzystny związek w olejku eterycznym cynamonu zwany eugenolem może być jednym z głównych powodów, dla których cynamon może pomóc w leczeniu wrzodów. Badanie opublikowane w 2000 r. pokazuje, w jaki sposób wrzody żołądka wywołane etanolem były „zależne od dawki i znacznie zmniejszone przez eugenol”. Eugenol zmniejszał liczbę owrzodzeń, a także nasilenie owrzodzeń.

7. Zwalcza pasożyty

Badania wykazały, że olej cynamonowy hamuje wzrost niektórych szkodliwych pasożytów, co czyni go doskonałym zabiegiem przeciw pasożytniczym. W jednym z badań opublikowanych w 2014 r. W „Iranian Journal of Parasitology” oceniono wpływ cynamonu i imbiru na giardiasis, infekcję jelit spowodowaną przez pasożyta giardia (G. lamblia). Badanie ujawnia skuteczność ekstraktów imbiru i cynamonu jako „obiecujących naturalnych środków terapeutycznych przeciwko G. lamblia”.

Badania in vitro wskazują również na hamujący wpływ cynamonu na Plasmodium falciparum, który jest pasożytem wywołującym malarię u ludzi. Naukowcy odkryli, że cynamon może pomóc w walce z pasożytami, zakłócając ich biosyntezę aminokwasów, która jest niezbędna do ich przetrwania.

8. Pomaga na ból gardła

Dzięki znanym właściwościom przeciwzapalnym, przeciwdrobnoustrojowym, przeciwutleniającym i immunomodulującym olejek cynamonowy jest doskonałym wyborem do walki z infekcjami, takimi jak ból gardła. Spróbuj wypić ciepłą wodę z cytryną, miodem i kroplą olejku cynamonowego, aby zmniejszyć ból gardła i wzmocnić odporność.

9. Naturalny odświeżacz dla domu

Możesz stworzyć swój własny naturalny domowy odświeżacz, łącząc terapeutyczne zapachy, takie jak cynamon, pomarańcza, cytryna i goździki w dyfuzorze lub domowym sprayu. 

Jednocześnie doświadczysz uziemienia, odprężenia i pomożesz w detoksykacji powietrza.

3 spsoby używania oleju cynamonowego w domu:

1. Aromatycznie: olej cynamonowy można rozpraszać w całym domu za pomocą dyfuzora. Możesz także wdychać olej bezpośrednio z butelki.

2. Miejscowo: olejek z cynamonu należy do grupy tak zwanych ‚gorących’ olejków i należy go zawsze dobrze rozcieńczyć olejem nośnikowym, takim jak olej kokosowy, przed nałożeniem go bezpośrednio na skórę. Pomaga to zapobiec potencjalnemu podrażnieniu skóry i przedwczesnemu parowaniu oleju.

3. Wewnętrznie: FDA (agencja żywności i leków) uznaje olej cynamonowy za bezpieczny do spożycia, ale spożywanie jakiegokolwiek olejku jest zalecane WYŁĄCZNIE, gdy używasz bardzo wysokiej jakości oleju renomowanej marki. W ten sposób wiesz dokładnie, co otrzymujesz (i czego unikasz). Szukaj oleju o czystości terapeutycznej, który gwarantuje, że został przetestowany i spełnia wszystkie kryteria, a ponadto będzie wolny od toksyn chemicznych, wypełniaczy i rozpuszczalników.

Olejki eteryczne dobrze komponujące się z cynamonem to bergamotka, kardamon, goździk, imbir, gałka muszkatołowa, pomarańcza, mięta pieprzowa, róża i wanilia.

Pamiętaj, że jest to wpis informacyjny a nie porada lekarska.

Opis przygotowany na podstawie literatury aromaterapeutycznej, m.in.:

Price, S., & Price, L. (2007). Aromatherapy for health professionals. Elsevier Health Sciences.

Schnaubelt, K. (2011). The healing intelligence of essential oils: the science of advanced aromatherapy. Inner Traditions/Bear & Co.

Tisserand, R., & Young, R. (2013). Essential oil safety: a guide for health care professionals. Elsevier Health Sciences.

Share:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Kasia Lopez
Kasia Lopez
Cześć! Jestem mamą dwójki dzieci, żoną i pasjonuje się zdrowym trybem życia od wielu lat. Jestem edukatorem olejków eterycznych i naturalnych metod leczenia

© Akademia Olejkow 2019