Olejek z grejpfruta

Olejek eteryczny z grejpfruta

Od dawna wiemy, że grejpfrut może przyczynić się do zmniejszenia masy ciała i stosowanie skoncentrowanego olejku eterycznego z grejpfruta do tych samych celów staje się coraz bardziej popularne.

Olejek grejpfrutowy, który jest pozyskiwany ze skórki grejpfruta, był używany od wieków, aby pomóc pokonać stany zapalne, przyrost masy ciała, głód na cukier, a nawet objawy kaca. Uważany jest również za naturalny lek przeciwstresowy, przeciwzapalny, przeciwnowotworowy i jako przeciwutleniacz. 

Jako jeden z najbardziej wszechstronnych olejków eterycznych aromat olejku grejpfrutowego jest czysty, świeży i nieco gorzki, podobnie jak sam owoc. Ma charakterystyczny smak i zapach owoców cytrusowych, dlatego wiele osób lubi używać go w naturalnych domowych środkach czyszczących, domowych kosmetykach i mydłach.

Olej grejpfrutowy ma naturalnie wysoką zawartość przeciwutleniaczy i fitochemikaliów, które zmniejszają stres oksydacyjny i stany zapalne powodujące choroby.

Wiele korzyści olejku eterycznego z grejpfruta wynika z jego głównego składniku zwanego limonenem (który stanowi około 88 do 95 procent oleju). Limonen jest znany jako fitochemiczny środek zapobiegający nowotworom, który chroni DNA i komórki przed uszkodzeniem. Oprócz limonenu olejek eteryczny z grejpfruta zawiera inne silne przeciwutleniacze, w tym mircen, terpinen, pinen i cytronellol. 

Najczęściej olej grejpfrutowy stosuje się w walce z infekcjami gardła i układu oddechowego, zmęczeniem, bólami mięśni, a także na zapalenie stawów. Jest również konsekwentnie stosowany przez osoby starające się schudnąć. Mówi się, że pomaga zwiększyć poziom energii i metabolizm, a także może pomóc w ograniczeniu głodu cukru.

Jako naturalny środek detoksykacyjny olej grejpfrutowy może pomóc wątrobie oczyścić organizm z toksyn i odpadów, a także może aktywować układ limfatyczny i kontrolować zatrzymywanie płynów.

 

11 korzyści z olejku grejpfrutowego

1. Pomaga w odchudzaniu

Czy kiedykolwiek mówiono ci, że grejpfrut jest jednym z najlepszych owoców do jedzenia na odchudzanie i spalanie tłuszczu? Dzieje się tak, ponieważ niektóre z aktywnych składników grejpfruta działają na pobudzenie metabolizmu i zmniejszenie apetytu. Podczas wdychania lub stosowania miejscowego olejek grejpfrutowy jest znany z obniżania apetytu i głodu, co czyni go doskonałym narzędziem do odchudzania w zdrowy sposób. Oczywiście stosowanie samego olejku grejpfrutowego nie zrobi różnicy – ale w połączeniu ze zmianami diety i stylu życia może być korzystne.

Olejek grejpfrutowy działa również jako doskonały środek moczopędny i limfatyczny. To jeden z powodów, dla których jest zawarty w wielu kremach i mieszankach na cellulit, które są używane do szczotkowania na sucho.

Dodatkowo grejpfrut może być bardzo skuteczny w zrzucaniu nadmiaru masy wody, ponieważ pomaga w uruchomieniu spowolnionego układu limfatycznego.
Naukowcy z Nagata University School of Medicine w Japonii odkryli, że grejpfrut ma „odświeżający i ekscytujący efekt” podczas wdychania, co sugeruje pobudzenie współczulnej aktywności nerwowej, która pomaga kontrolować masę ciała. W badaniach naukowcy odkryli, że aktywacja grejpfruta przez nerwy współczulne ma wpływ na białą tkankę tłuszczową w organizmie odpowiedzialną za lipolizę. Kiedy wdychamy olej grejpfrutowy, doświadczamy zwiększonej lipolizy, co może spowodować zahamowanie przyrostu masy ciała.

2. Działa jako naturalny środek przeciwbakteryjny

Olejek grejpfrutowy ma działanie przeciwdrobnoustrojowe, które pomaga zmniejszyć lub wyeliminować szkodliwe szczepy bakterii, które dostają się do organizmu przez skażoną żywność, wodę lub pasożyty. Badania wykazują, że olejek grejpfrutowy może nawet zwalczać silne szczepy bakteryjne, które są odpowiedzialne na zatrucia, w tym E. Coli i salmonellę. 

3. Pomaga zmniejszyć stres

Zapach grejpfruta jest podnoszący na duchu, kojący i rozweselający. Wiadomo, że łagodzi stres i wywołuje uczucie spokoju i relaksu.

Badania sugerują, że wdychanie oleju grejpfrutowego lub stosowanie go do aromaterapii w domu może pomóc w reakcji relaksacyjnej w mózgu, a nawet naturalnie obniżyć ciśnienie krwi. Wdychanie oparów grejpfruta może szybko i bezpośrednio przekazywać wiadomości do regionu mózgu zaangażowanego w kontrolowanie reakcji emocjonalnych.

Badanie z 2002 r. opublikowane w czasopiśmie 'Journal of Japanese Pharmacology’ zbadało wpływ wdychania zapachu olejku grejpfrutowego na współczulną aktywność mózgu u zdrowych osób dorosłych i wykazało, że olejek grejpfrutowy (wraz z innymi olejkami eterycznymi, takimi jak olejek miętowy, estragon, koper włoski i olejek różany) znacząco wpływa na aktywność mózgu i relaksację. Dorośli, którzy wdychali oleje, doświadczyli 1,5- do 2,5-krotnego wzrostu względnej aktywności współczulnej, która poprawiła ich nastrój i zmniejszyła stresujące uczucie. Doświadczyli także zauważalnego obniżenia ciśnienia krwi w porównaniu z wdychaniem bezwonnego rozpuszczalnika.

4. Pomaga złagodzić objawy kaca

Olejek grejpfrutowy stymuluje woreczek żółciowym i wątrobę, dzięki czemu pomaga powstrzymać bóle głowy, głód i ospałość po dniu picia alkoholu. Pobudza procesy detoksykacji jednocześnie ograniczając apetyt. 

5. Zmniejsza apetyt na cukier

Szukasz zawsze czegoś słodkiego? Olejek grejpfrutowy może pomóc zmniejszyć apetyt na cukier i pomóc w walce z uzależnieniem od cukru. Limonen, jeden z głównych składników olejku grejpfrutowego, wykazał pomoc w utrzymaniu równowagi poziomu cukru we krwi i zmniejszenia apetytu w badaniach. 

6. Zwiększa krążenie i zmniejsza stan zapalny

Oleje eteryczne z cytrusów klasy terapeutycznej są znane z tego, że pomagają zmniejszyć stan zapalny i zwiększyć przepływ krwi. Działanie grejpfruta na rozszerzanie naczyń krwionośnych może być przydatne jako naturalny lek na skurcze, bóle głowy, wzdęcia, zmęczenie i bóle mięśni.

Badania sugerują, że limonen obecny w grejpfrutach i innych olejkach eterycznych z cytrusów pomaga zmniejszyć stan zapalny i reguluje produkcję cytokin w organizmie. 

7. Wspomaga trawienie

Poprawione krążenia w narządach trawiennych – w tym w pęcherzu, wątrobie, żołądku i nerkach – oznacza, że olejek grejpfrutowy pomaga również w detoksykacji. Wpływa pozytywnie na trawienie, pomaga uwolnić zatrzymane płyny i zwalcza drobnoustroje w jelitach i innych narządach trawiennych.

8. Energetyzuje i poprawia nastrój

Jako jeden z najpopularniejszych olejków stosowanych w aromaterapii, olejek grejpfrutowy może poprawić koncentrację. Przy wdychaniu skutecznie zmniejsza bóle głowy, senność, zmęczenie psychiczne, a nawet złe nastroje.
Poleca się używać grejpfruta jako łagodnego, naturalnego środka przeciwdepresyjnego, ponieważ może zwiększyć czujność, a jednocześnie uspokoić nerwy.

Naukowcy uważają, że stosowanie zapachów cytrusowych u pacjentów z depresją może pomóc w zmniejszeniu potrzebnych dawek leków przeciwdepresyjnych poprzez naturalne podniesienie nastroju, energii i motywacji.

9. Pomaga w walce z trądzikiem i poprawia zdrowie skóry

Wiele komercyjnych płynów i mydeł zawiera olejki cytrusowe ze względu na ich właściwości przeciwbakteryjne i przeciwstarzeniu. Olejek eteryczny z grejpfruta może nie tylko pomóc w zwalczaniu bakterii i zmniejszyć nadmierne wydzielania sebum, które mogą powodować wypryski i trądzik, ale może również być użyteczny do utrzymania odporności skóry na silne zanieczyszczenie powietrza a nawet może pomóc Ci pozbyć się cellulitu.

Stwierdzono również, że olejek grejpfrutowy pomaga leczyć rany, skaleczenia i ukąszenia oraz zapobiegać infekcjom skórnym.

Badanie z 2016 r. opublikowane w 'Food and Nutrition Research’ oceniało skuteczność polifenoli grejpfrutowych w zmniejszaniu podatności jednostki na promieniowanie ultrafioletowe i poprawie zdrowia skóry. Naukowcy odkryli, że połączenie olejku grejpfrutowego i olejku rozmarynowego było w stanie zahamować działanie promieni UV i markerów zapalnych, pomagając w ten sposób uniknąć negatywnych skutków ekspozycji skóry na słońce. 

10. Poprawia zdrowie włosów

Olejek grejpfrutowy może pomóc dokładnie oczyścić włosy i skórę głowy, gdy jest dodawany do szamponu lub odżywki. Możesz również użyć olejku grejpfrutowego, aby zmniejszyć przetłuszczanie się włosów, jednocześnie dodając im objętości i blasku. Ponadto, jeśli farbujesz włosy, olej grejpfrutowy może również chronić pasemka przed uszkodzeniem przez światło słoneczne. 

11. Poprawia smak

Olejek grejpfrutowy może być użyty jako  naturalny składnik aby dodać cytrusowego smaku do posiłków, napojów, koktajli i wody. Pomaga on zwiększyć sytość po jedzeniu, ogranicza apetyt na węglowodany i słodycze oraz poprawia trawienie po posiłku.

Jak stosować olejek z grejpfruta

Olejek eteryczny z grejpfruta można stosować aromatycznie, miejscowo i wewnętrznie. Oto krótki przegląd najlepszych sposobów bezpiecznego i skutecznego stosowania oleju grejpfrutowego:

Aromatycznie

Olejek grejpfrutowy można rozpylić w całym domu za pomocą dyfuzora lub wdychać bezpośrednio z butelki. Wypróbuj tę metodę aby pomóc ciału uwolnić się od wzdęć i zatrzymanej wody, bólów głowy, stresu i depresji.

Miejscowo

Gdy stosujesz go na skórze zawsze należy rozcieńczyć olejek grejpfrutowy w olejku nośnym, takim jak olej kokosowy lub olej jojoba. Połącz oba, a następnie wmasuj je w skórę gdzie jest taka potrzeba, na przykład w obolałe mięśnie, skórę ze skłonnością do trądziku lub brzuch aby poprawić trawienie, lub skórę z cellulitem. 

Wewnętrznie

Wewnętrzne stosowanie oleju grejpfrutowego jest zalecane WYŁĄCZNIE gdy masz dostęp do 100% czystego o wysokiej terapeutycznej jakości olejku.

Możesz dodać kroplę do wody lub wziąć ją jako suplement diety, mieszając 1-2 krople z miodem lub koktajlem. FDA uznaje go za bezpieczny do spożycia, ale tylko wtedy, gdy użyjesz w 100% czystego olejku eterycznego o jakości terapeutycznej, który zawiera tylko jeden składnik: olej ze skórki grejpfruta (Citrus paradisi).

Najlepsze zastosowania olejku grejpfrutowego:

1. Zmniejsz apetyt: dodaj 1-2 krople olejku grejpfrutowego do wody, wdychaj go bezpośrednio z butelki, rozprowadź 5 kropli w biurze lub w domu lub wmasuj rozcieńczone 2-3 krople w klatkę piersiową i nadgarstki.

2. Uwolnij stres: rozcieńcz 2 krople z odrobiną oleju kokosowego. Następnie wetrzyj miksturę w nadgarstki, szyję lub klatkę piersiową. Możesz również rozpylić 5 kropli grejpfruta lub wdychać go bezpośrednio z butelki.

3. Popraw zdrowie skóry: jako naturalne leczenie trądziku lub cellulitu połącz 2 kropelki olejku grejpfrutowego z około pół łyżeczki oleju kokosowego lub jojoba. Następnie nakładaj mieszaninę raz lub dwa razy dziennie na dotknięty problemem obszar.

4. Wyeliminuj zapachy: aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów w kuchni i łazienkach, rozprowadź 5 kropli olejku grejpfrutowego wraz z innymi zapachami cytrusowymi, takimi jak olejek cytrynowy i olejek pomarańczowy. Podczas gdy Twój dom wypełnia się czystym zapachem, eliminujesz również bakterie powodujące nieprzyjemny zapach z powietrza. Ponadto możesz użyć niewielkiej ilości olejku eterycznego z grejpfruta na drewniane powierzchnie, blaty, podłogi lub na sprzęcie gospodarstwa domowego, aby naturalnie zabijać bakterie i nieprzyjemny zapach.

5. Zwiększenie krążenia: dodaj 2-3 krople oleju grejpfrutowego do kąpieli, umieść trochę na kołnierzyku koszuli lub nanieś 1-2 krople na nadgarstki.

6. Pomoc w trawieniu: zrób domowy balsam do masażu z 3–5 kroplami oleju grejpfrutowego i pół łyżeczki oleju kokosowego lub jojoba. Następnie wmasuj mieszaninę w brzuch, aby przyspieszyć trawienie.

7. Zwiększenie energii i nastroju: wdychaj olejek grejpfrutowy bezpośrednio z butelki, rozpyl 5 kropli w domu lub w pracy lub wcieraj 2-3 krople w nadgarstki.

8. Popraw zdrowie włosów: dodaj 2-3 krople olejku grejpfrutowego do szamponu lub odżywki i wmasuj w skórę głowy i włosy. Możesz również dodać 1-2 krople grejpfruta do niewielkiej ilości oleju kokosowego i wetrzeć mieszaninę w czyste, wilgotne włosy po kąpieli.

Olejek eteryczny z grejpfruta działa dobrze z wieloma innymi olejkami w zależności od tego, do czego go używasz. Spróbuj zmieszać go z olejkiem bazyliowym, pomarańczowym, miętowym, bergamotkowym, eukaliptusowym, olejkiem z drzewa herbacianego lub olejkiem z cytryny.

 

Bezpieczeństwo stosowania

  • Olejek eteryczny z grejpfruta jest uważany za bezpieczny, ale może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, w tym lekami przeciwdepresyjnymi i lekami na ciśnienie krwi.
  • Przed dodaniem grejpfruta do diety lub użyciem olejku grejpfrutowego jako naturalnego środka leczniczego, skonsultuj się z lekarzem, czy przyjmujesz leki lub masz wrażliwą skórę.
  • Chcesz także uniknąć bezpośredniego nasłonecznienia zaraz po zastosowaniu olejku grejpfrutowego, ponieważ olejki cytrusowe mogą zwiększać światłoczułość. Podczas stosowania olejku na skórze odczekaj co najmniej 12 godzin przed wyjściem na słońce.
  • Należy również pamiętać, że niektóre osoby o wrażliwej skórze mogą odczuwać podrażnienie lub reakcję podczas stosowania olejku eterycznego z grejpfruta, dlatego najpierw należy wykonać test, aby sprawdzić swoją reakcję (to samo dotyczy rozpoczęcia stosowania z każdym nowym olejkiem eterycznym, ponieważ wszystkie olejki eteryczne różnią się składnikami i właściwościami chemicznymi).
  • Pamiętaj, że wszystkie olejki eteryczne z cytrusów są wysoce skoncentrowane, z tego powodu zalecamy przechowywanie ich w szklanych pojemnikach, a nie w plastiku.
  • Na koniec uważaj, aby nie dać się wprowadzać w błąd przez informacje w Internecie na temat stosowania dużych ilości olejku grejpfrutowego do utraty wagi, zwłaszcza marek niskiej jakości, które mogą zawierać niebezpieczne dodatki i wypełniacze. Niektóre źródła twierdzą, że aby uzyskać najlepsze wyniki, należy wziąć do połowy butelki dziennie – ale jest to niebezpieczne, potencjalnie toksyczne i najprawdopodobniej spowoduje reakcje negatywne. Nadmierne spożywanie oleju grejpfrutowego może nadmiernie stymulować pęcherzyk żółciowy i powodować skurcze i poważne problemy trawienne, takie jak kamienie żółciowe lub zmiany w przewodach żółciowych, dlatego należy zachować ostrożność i używać grejpfruta lub dowolnego olejku eterycznego w małych zalecanych dawkach. Znajdziesz zalecane dawki na etykietce na buteleczce. Jeśli takiej informacji nie znajdziesz to znaczy że ten olejek nie należy brać do ustnie a czasem nawet nie powinno się stosować na skórze z tego względu na zawarte szkodliwe substancje syntetyczne. 

Pamiętaj, że jest to wpis informacyjny a nie porada lekarska.

Opis przygotowany na podstawie literatury aromaterapeutycznej, min.:

Price, S., & Price, L. (2007). Aromatherapy for health professionals. Elsevier Health Sciences.

Schnaubelt, K. (2011). The healing intelligence of essential oils: the science of advanced aromatherapy. Inner Traditions/Bear & Co.

Tisserand, R., & Young, R. (2013). Essential oil safety: a guide for health care professionals. Elsevier Health Sciences.

Share:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Sylwia Razak
Sylwia Razak
Cześć! Jestem mamą, żoną i pasjonatką eco życia. Na co dzień zajmuję się naturo leczeniem, kliniczną dietetyką i coachingiem zdrowia.

© Akademia Olejkow 2019