Olejek z lawendy

Olejek z lawendy

Olejek lawendowy jest obecnie najczęściej stosowanym olejem eterycznym na świecie, ale zalety lawendy odkryto ponad 2500 lat temu. Ze względu na swoje silne właściwości przeciwutleniające, przeciwdrobnoustrojowe, uspokajające i przeciwdepresyjne, korzyści płynące z olejku lawendowego są ogromne i od wieków był stosowany zarówno kosmetycznie, jak i terapeutycznie.

Wczesne i dzisiejsze teksty aromaterapii zalecają stosowanie lawendy jako antybakteryjnego olejku eterycznego. Liście i łodygi rośliny wykorzystano do przygotowania wywarów przeciw chorobom układu trawiennego i reumatyzmowi, a lawenda została doceniona ze względu na jej cele kosmetyczne.

Rzymianie używali olejku lawendowego do kąpieli, gotowania i oczyszczania powietrza. A w Biblii olejek lawendowy był jednym z aromatów używanych do namaszczenia i uzdrawiania. 

Ponieważ olejek lawendowy ma tak wszechstronne właściwości i jest wystarczająco delikatny, aby nakładać go bezpośrednio na skórę, uważam go za niezbędny olejek, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz używać olejków eterycznych dla zdrowia.

Nauka dopiero niedawno zaczęła doceniać zakres korzyści zdrowotnych zawartych w olejku eterycznym z lawendy, ale istnieje już wiele dowodów wskazujących na niesamowite możliwości tego olejku. 

Dziś lawenda jest jednym z najpopularniejszych olejków eterycznych na świecie. I nie bez powodu. Ludzie zaczynają czerpać korzyści z olejków lawendowych, zarówno dla ciała, jak i umysłu.

10 korzyści z olejku lawendowego 

1. Poprawia nastrój i zmniejsza stres

W ostatnich latach olej lawendowy został postawiony na piedestale ze względu na jego wyjątkową zdolność do ochrony przed uszkodzeniami neurologicznymi.

Tradycyjnie lawenda jest stosowana w leczeniu problemów neurologicznych, takich jak migreny, stres, lęk i depresja.

Badania wykazują, że olejek z lawendy obniża poziom kortyzolu już po 5 min wdychania olejku. 

W 2013 r. badanie opublikowane przez 'International Journal of Psychiatry in Clinical Practice’ wykazało, że suplementacja 80 mg kapsułek olejku eterycznego z lawendy łagodzi niepokój, zaburzenia snu i depresję. Ponadto w badaniu nie zaobserwowano działań niepożądanych, interakcji między lekami ani objawów odstawienia po zastosowaniu olejku lawendowego. 

’International Journal of Neuropsychopharmacology’ opublikował badanie w 2014 r., które wykazało, że Silexan (inaczej znany jako preparat olejku lawendowego) był bardziej skuteczny przeciwko uogólnionemu zaburzeniu lękowemu (GAD) niż placebo i lek na receptę – paroksetyna. Po leczeniu w badaniu stwierdzono zero przypadków niepożądanych skutków ubocznych. 

W innym badaniu opublikowanym w 2012 r. wzięło udział 28 kobiet wysokiego ryzyka po porodzie i stwierdzono, że dyfunzując lawendę w swoich domach, miały one znaczne zmniejszenie depresji poporodowej i zmniejszenie zaburzeń lękowych po czterotygodniowym planie leczenia lawendową aromaterapią. 

Wykazano również, że 80 miligramów olejku lawendowego dziennie pomogło zmniejszyć depresję o 33 procent i drastycznie zmniejszyć zaburzenia snu, nastrój i ogólny stan zdrowia u 47 osób cierpiących na PTSD. 

Aby złagodzić stres i poprawić sen, użyj olejek z lawendy w dyfuzorze podczas snu w nocy lub w pokoju rodzinnym podczas czytania lub odpoczynku wieczorem. Możesz również zastosować rozcieńczony olejek lawendowy miejscowo za uszami i na karku aby uzyskać te same korzyści.

2. Ochrona przeciwutleniająca

Wolne rodniki, takie jak toksyny, chemikalia i zanieczyszczenia, są prawdopodobnie najniebezpieczniejszym i najczęstszym czynnikiem ryzyka każdej choroby. Wolne rodniki są odpowiedzialne za spowolnienie działania układu odpornościowego i mogą powodować niewiarygodne uszkodzenia tkanek.

Olejek lawendowy jest naturalnym przeciwutleniaczem, który działa w celu zapobiegania i odwracania chorób.

Badanie z 2013 r. opublikowane w 'Phytomedicine’ wykazało, że olejek lawendowy zwiększa aktywność najsilniejszych przeciwutleniaczy w organizmie. Nowsze badania wykazały podobne wyniki, stwierdzając, że lawenda ma działanie przeciwutleniające i pomaga zapobiegać stresowi oksydacyjnemu lub odwracać go. 

3. Naturalne leczenie cukrzycy

W 2014 r. naukowcy z Tunezji podjęli się wykonania fascynującego zadania: przetestowania wpływu olejku lawendowego na poziom cukru we krwi, aby sprawdzić, czy może on w naturalny sposób pomóc w odwróceniu cukrzycy.
Podczas 15-dniowych badań wyniki zaobserwowane przez naukowców były absolutnie niesamowite. Krótko mówiąc, olejek lawendowy chronił organizm przed następującymi objawami cukrzycy:

Zwiększony poziom glukozy we krwi

Zaburzenia metaboliczne (szczególnie metabolizm tłuszczów)

Przybieranie na wadze

Zubożenie przeciwutleniaczy w wątrobie i nerkach

Zaburzenia czynności wątroby i nerek

Lipoperoksydacja wątroby i nerek (gdy wolne rodniki „kradną” niezbędne cząsteczki tłuszczu z błon komórkowych)

Chociaż potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć pełną zdolność olejku lawendowego do zapobiegania lub odwracania cukrzycy, wyniki tego badania są obiecujące i wskazują na terapeutyczny potencjał lawendy.

Aby użyć olejku lawendowego na cukrzycę, zastosuj go miejscowo na szyję i klatkę piersiową, rozprowadź w domu za pomocą dyfuzora. 

4. Pomaga w optymalnemu funkcjonowaniu mózgu

Neurologiczne zalety olejku lawendowego nie ograniczają się do jego zdolności do leczenia depresji i poprawy nastroju. Badania pokazują również, że olejek lawendowy służy jako naturalne leczenie choroby Alzheimera!

Badania przeprowadzone na szczurach pokazują, że wdychanie oparów olejku lawendowego może pomóc w zapobieganiu stresowi oksydacyjnemu w mózgu i poprawić zaburzenia poznawcze. 

Również w 2012 r. szwajcarski magazyn ,Molecules’ wydrukował wyniki badania, które szokująco udowodniło, że olejek lawendowy jest realną opcją leczenia zaburzeń neurologicznych, takich jak udar.

Naukowcy uważają, że neuroprotekcyjne działanie lawendy wynika z jej właściwości przeciwutleniających. 

Aby wspomóc układ nerwowy olejkiem lawendowym, rozprowadź go w domu, wdychaj bezpośrednio z butelki lub nakładaj miejscowo na skronie i kark.

5. Leczy oparzenia i skaleczenia

Olejek lawendowy, powszechnie znany ze swoich właściwości przeciwdrobnoustrojowych, od stuleci stosowany jest w celu zapobiegania różnym infekcjom i zwalczania chorób bakteryjnych i grzybiczych.

W rzeczywistości przeprowadzono prawie 100 badań potwierdzających tę zaletę lawendy.

Badania pokazują, że olejek lawendowy przyspiesza gojenie się oparzeń, skaleczeń, zadrapań i ran – a duża jego część wynika z jego związków przeciwdrobnoustrojowych.

Badanie oparte na dowodach medycyny komplementarnej i alternatywnej oceniło, w jaki sposób działanie przeciwbakteryjne lawendy jest zwiększone, gdy jest mieszana z innymi olejkami eterycznymi, takimi jak goździkowy, cynamonowy i olejek z drzewa herbacianego.

Naukowcy odkryli, że stosunek tych olejów w stosunku 1: 1 okazał się najskuteczniejszy w walce z Candidą albicans i Staph aureus – dwiema częstszymi przyczynami wielu zakażeń grzybiczych i bakteryjnych, które prowadzą do zapalenia płuc i grzybów skóry. 

Badanie przeprowadzone w 2016 r. wykazało, że olejek lawendowy sprzyjał gojeniu się ran we wczesnej fazie poprzez przyspieszenie tworzenia ziarniny (tkanki leczniczej na powierzchni skóry) i promowanie syntezy kolagenu. Obszar ran leczonych olejem lawendowym był znacznie zmniejszony w porównaniu z grupą kontrolną.

Aby leczyć skaleczenia, zadrapania lub rany, wymieszaj 3-5 kropli olejku lawendowego z ½ łyżeczki oleju kokosowego i nałóż mieszaninę na dany obszar. Możesz użyć palców lub czystej bawełnianej kulki. Na oparzenia nałóż nierozcieńczony olejek żeby uwolnić ciepło spowodowane oparzeniem. 

6. Promuje zdrową skórę i włosy

Ze względu na swoje właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwutleniające olejek lawendowy zmieszany z olejem nośnikowym (takim jak olej kokosowy, jojoba lub z pestek winogron) ma ogromne korzyści dla skóry. 

Stosowanie olejku lawendowego miejscowo może pomóc w poprawie wielu problemów skórnych, od owrzodzeń rakowych po reakcje alergiczne, trądzik i plamy starcze. Jego właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające pomagają łagodzić stany skóry i odwracać oznaki starzenia.

Aby użyć olejku lawendowego dla zdrowia skóry, połącz 3–4 krople z ½ łyżeczki oleju kokosowego różanego lub olejku jojoba i wmasuj mieszankę w skórę dotkniętą problemem. Możesz także dodać olejek lawendowy do mycia twarzy lub ciała. Polecam również mieszanie olejku lawendowego z olejkiem kadzidłowym i nakładanie go na skórę rano, zaraz po prysznicu i tuż przed snem. Pomoże to zmniejszyć stan zapalny i oznaki starzenia, takie jak ciemne plamy.

Badania pokazują również, że olejek lawendowy, a także inne olejki eteryczne, takie jak tymianek, rozmaryn i drzewo cedrowe, mogą znacznie poprawić łysienie plackowate i wypadanie włosów, gdy są codziennie wmasowywane w skórę głowy. 

7. Łagodzi bóle głowy

Jeśli jesteś jedną z milionów ludzi zmagających się z napięciem lub migrenowymi bólami głowy, olejek lawendowy może być naturalnym lekarstwem, którego szukałeś. Jest to jeden z najlepszych olejków eterycznych na bóle głowy, ponieważ wywołuje relaksację i łagodzi napięcie.

Działa jako środek uspokajający, przeciwlękowy, przeciwdrgawkowy i relaksujący.

Według badań opublikowanych w 'European Neurology’ ludzie zmagający się z migrenowymi bólami głowy zauważyli znaczną redukcję bólu, gdy wdychali olejek lawendowy przez 15 minut. Różnica między grupą kontrolną a grupą leczoną olejem lawendowym była statystycznie istotna. Spośród 129 przypadków ataku bólu głowy 92 zareagowało całkowicie lub częściowo na lawendę.

Odkryłam, że jednym z najbardziej skutecznych naturalnych środków przeciwbólowych jest mieszanie dwóch kropli olejku lawendowego z olejem miętowym i wcieranie mieszaniny w kark i skronie. Dyfuzowanie lawendy lub wdychanie jej bezpośrednio z butelki może również pomóc złagodzić bóle głowy.

8. Poprawia sen i bezsenność

Ze względu na uspokajające i relaksujące właściwości olejku lawendowego, poprawia on sen i leczenie bezsenności. 

Badanie z 2015 r. z udziałem 158 matek w okresie poporodowym podzielono na grupy kontrolne lub interwencyjne. Grupa interwencyjna wdychała olejek lawendowy przed snem cztery razy w tygodniu przez osiem tygodni. Kobiety stosujące olejek lawendowy wykazały znaczną poprawę jakości snu w porównaniu z grupą kontrolną. 

Istnieje kilka badań, takich jak ten z udziałem matek, które wykazują uspokajające działanie olejku lawendowego. Wdychanie lawendy wykazało, że zmniejsza zaburzenia snu, poprawia jakość i czas trwania snu, walczy z bezsennością i poprawia ogólne samopoczucie. Ponadto, w przeciwieństwie do większości leków uspokajających, lawenda nie powoduje niepożądanych efektów ubocznych. W rzeczywistości promuje ogólne zdrowie psychiczne i fizyczne. 

Aby poprawić jakość snu, rozprowadź olejek lawendowy w sypialni przed snem lub w jego trakcie. Możesz także wcierać 3–5 kropli bezpośrednio na szyję, klatkę piersiową i skronie. Kolejnym skutecznym sposobem na zastosowanie olejku lawendowego w celu poprawy snu i relaksu ciała jest kąpiel lecznicza, dodaj 5 kropli olejku lawendowego i 1 szklankę płatków z magnezu do wanny ciepłą wodą. 
Odkryłam również, że przygotowanie mieszanki olejku lawendowego, olejku eterycznego z rumianku i olejku magnezowego jest najlepszym połączeniem dla poprawy snu. Wystarczy wetrzeć tę mieszaninę w kark i nadgarstki, aby wywołać uczucie spokoju i relaksu.

9. Łagodzi ból

Kilka badań wykazało, że olejek lawendowy pomaga jako naturalny środek przeciwbólowy. Wcieranie olejku z lawendy może zmniejszyć stan zapalny i intensywność bólu, pomagając złagodzić objawy wielu chorób.

Badanie, opublikowane w 'Journal of Complementary and Alternative Medicine’, wykazało, że połączenie olejków eterycznych z lawendy, majeranku, mięty pieprzowej i czarnego pieprzu poprawia ból szyi przy codziennym stosowaniu. 

Inne badanie wykazało, że olejek lawendowy po wmasowaniu w skórę może pomóc złagodzić boleści miesiączkowe, które jest związane z skurczami w podbrzuszu. Wyniki tego badania sugerują, że olejek lawendowy może być stosowany jako naturalny lek na PMS i skurcze menstruacyjne. 

10. Uzupełniająca terapia raka

Badanie z 2012 r. opublikowane w 'African Journal of Traditional, Complementary and Alternative Medicines’ pokazuje, że aromaterapia, szczególnie przy użyciu olejku lawendowego, pomaga pacjentom z rakiem radzić sobie ze stresem, nudnościami, przewlekłym bólem i depresją. Ponieważ olejek lawendowy działa stymulująco na układ odpornościowy, poprawia nastrój, poprawia sen i walczy ze stresem, może być stosowany jako środek terapeutyczny. 

Masowanie olejku lawendowego z tyłu szyi, klatki piersiowej, nadgarstków i skroni może wywoływać relaksujące i uspokajające działanie. Jeśli odczuwasz ból mięśni lub stawów lub ból w miejscu gdzie były robione zastrzyki, zastosuj 2-3 krople lawendy na dotknięty obszar.
Aby złagodzić stres i niepokój oraz poprawić sen, użyj dyfuzor do rozprowadzenia olejku z lawendy w powietrzu lub wdychaj ją bezpośrednio z butelki. Może to być szczególnie przydatne przed i po zabiegach chirurgicznych i chemioterapii.

Bezpieczeństwo stosowania

  • Olejek eteryczny z lawendy jest uważany za bezpieczny, osiada status GRAS (Generally Regarded as Safe – Generalnie uważany za bezpieczny)
  • Zaleca się rozcieńczanie olejków eterycznych neutralnym olejem nośnikowym, takim jak olej koksowy, jojoba czy migdałowy. Pomaga to zapobiec potencjalnemu podrażnieniu skóry i przedwczesnemu parowaniu oleju
  • Polecamy stosowanie wyłącznie 100% czystych olejków o mocy terapeutycznej. Jakość jest bardzo ważna aby otrzymać efekty zdrowotne, 

Pamiętaj, że jest to wpis informacyjny a nie porada lekarska.

Opis przygotowany na podstawie literatury aromaterapeutycznej, min.:

Price, S., & Price, L. (2007). Aromatherapy for health professionals. Elsevier Health Sciences.

Schnaubelt, K. (2011). The healing intelligence of essential oils: the science of advanced aromatherapy. Inner Traditions/Bear & Co.

Tisserand, R., & Young, R. (2013). Essential oil safety: a guide for health care professionals. Elsevier Health Sciences.

Share:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Sylwia Razak
Sylwia Razak
Cześć! Jestem mamą, żoną i pasjonatką eco życia. Na co dzień zajmuję się naturo leczeniem, kliniczną dietetyką i coachingiem zdrowia.

© Akademia Olejkow 2019