Olejek z rozmarynu

Rozmaryn (Rosmarinus officinalis) to zimozielony krzew o liściach podobnych do igieł i drzewnym zapachu. Choć najbardziej znany jako przyprawa do gotowania, jest jedną z najpopularniejszych roślin aromatycznych i leczniczych na świecie. Z biegiem lat staje się on coraz bardziej popularny, m.in. dzięki zdolności do stymulowania wzrostu włosów, zwiększenia aktywności umysłowej, jak i łagodzenia problemów związanych z oddychaniem oraz zmniejszaniem bólu.

Ze względu na zastosowanie olejku rozmarynowego w medycynie naturalnej wielu naukowców testuje obecnie jego potencjalne korzyści zdrowotne. 

1. Może poprawić funkcję mózgu

Olejek rozmarynowy to doskonały preparat do stymulacji pracy mózgu i nerwów. Już w starożytnej Grecji i Rzymie uważano, że rozmaryn wzmacnia pamięć. 

Może być wykorzystywany przez studentów w czasie egzaminów, ponieważ zwiększa koncentrację oraz poprawia zapamiętywanie i uczenie się.

Skutecznie pobudza aktywność umysłowa, przez co jest dobrym lekarstwem na depresję, zmęczenie psychiczne oraz zapominanie. Kiedy mózg jest zmęczony, warto spróbować wdychać odrobinę olejku rozmarynowego, aby usunąć efekt zmęczenia i odnowić naturalną energię życiową.

Badania wskazują, że wdychanie oleju rozmarynowego pomaga zapobiegać rozkładowi acetylocholiny, substancji chemicznej w mózgu ważnej dla myślenia, koncentracji i pamięci. 

W jednym badaniu kiedy dorosłym zadawano pytania matematyczne w małym pokoju rozproszonym olejem rozmarynowym, ich szybkość i dokładność rosły wprost proporcjonalnie do czasu trwania rozproszenia oleju.

Inne badania sugerują, że wdychanie olejku z rozmarynu może poprawić funkcjonowanie mózgu u starszych osób z demencją, w tym u osób z chorobą Alzheimera. 

2. Stymuluje wzrost włosów

Regularne stosowanie olejku rozmarynowego pomaga stymulować mieszki włosów, dzięki czemu włosy stają się mocniejsze i dłuższe.

Uważa się również, że pozwala on opóźniać proces siwienia i wypadania włosów.

Jest także doskonałym tonikiem do osłabionych włosów, a także dla tych, u których pojawiają się pierwsze oznaki łysienia typu męskiego androgenowego. Olejek rozmarynowy pomaga w  leczeniu łysienie androgenowe zapobiegając atakowi mieszków włosowych przez produkt uboczny testosteronu, który jest przyczyną tego stanu. 

W jednym badaniu mężczyźni z łysieniem androgenowym wmasowali rozcieńczony olej rozmarynowy w skórę głowy dwa razy dziennie przez sześć miesięcy, doświadczyli takiego samego wzrostu grubości włosów, jak ci, którzy stosowali minoksydyl (Rogaine), powszechne lekarstwo na odrastanie włosów.

Dodatkowo ci, którzy używali olejku rozmarynowego, zgłaszali mniej swędzenia skóry głowy w porównaniu do minoksydylu, co sugeruje, że rozmaryn może być bardziej tolerowany. 

Inne badania wskazują, że olejek rozmarynowy może zwalczać nierównomierne wypadanie włosów lub łysienie plackowate. Gdy osoby z łysieniem plackowatym codziennie przez siedem miesięcy wcierały w skórę głowy mieszankę olejków rozmarynowych, 44% wykazało poprawę wypadania włosów w porównaniu z zaledwie 15% w grupie kontrolnej, która stosowała neutralne oleje jojoba i nasiona winogron.

Olejek rozmarynowy jest również korzystny dla suchej i łuszczącej się skóry głowy. Regularne masowanie skóry głowy doskonale nawilża i usuwa łupież. Poza tym często miesza się go z olejkiem z drzewa herbacianego oraz olejkiem bazyliowym, by naprzemiennie stosować do leczenia problemów skóry głowy.

3. Może pomóc złagodzić ból

Zdolność olejku rozmarynowego do łagodzenia bólu sprawiła, że jest on szeroko stosowany w leczeniu bólu głowy, mięśni, reumatyzmu, a także zapalenia stawów.

Badania wykazują że masowanie olejkiem eterycznym miejsca dotkniętego bólem może bowiem dość szybko przynieść ulgę.

Wykazano również, że kąpiel parowa zużyciem olejku rozmarynowego jest skuteczna w leczeniu reumatyzmu.

Posiada on również pewne właściwości przeciwzapalne, co sprawia, że jest bardzo skuteczny w łagodzeniu bólu spowodowanego skręceniem oraz bólem stawów.

Poza tym wiadomo, że dobrze pobudza krążenie, co może nie tylko zmniejszać ból, ale także wspomagać proce szybszego gojenia.

4. Może złagodzić stres

Wiele czynników może powodować stres. Wdychanie olejku rozmarynowego może pomóc zmniejszyć niepokój i stany stresowe.

W jednym badaniu kiedy studenci wdychali olej rozmarynowy przed i podczas testu, ich puls zmniejszył się o około 9% – podczas gdy nie nastąpiła znacząca zmiana bez oleju rozmarynowego. Ponieważ wzrost częstości tętna odzwierciedla krótkotrwały stres i niepokój, olej rozmarynowy może naturalnie zmniejszać stres. 

Dodatkowo w innym badaniu, gdy 22 dorosłych wąchało olej rozmarynowy przez 5 minut, ich ślina miała o 23% niższy poziom hormonu stresu kortyzolu w porównaniu do tych, którzy wąchali związek niearomatyczny. 

Kortyzol jest jednym z głównych hormonów stresu, który jest uwalniany podczas nieświadomych reakcji organizmu o charakterze „uciekaj lub walcz”. Działanie takie wywołuje właśnie stres, który przy długotrwałym utrzymywaniu się może powodować poważne skutki zdrowotne. Może między innymi zaburzyć równowagę hormonalną oraz wydajność metabolizmu.

5. Może pomóc Cię ożywić

Olejek rozmarynowy jest powszechnie stosowany w leczeniu stresu i zmęczenia w medycynie naturalnej. 

Kiedy 20 zdrowych dorosłych wdychało olej rozmarynowy, zgłosili, że czują się o około 30% bardziej odświeżeni psychicznie i około 25% mniej senni w porównaniu do wąchania olejku placebo.

Ten wzrost czujności odpowiadał zmianom fal mózgowych i wzrostowi częstości akcji serca, oddechu i ciśnienia krwi. 

Zastosowanie rozcieńczonego oleju rozmarynowego na skórę może przynieść podobne korzyści, ponieważ tą drogą może dotrzeć do mózgu.

6. Może zmniejszyć zapalenie stawów

Wstępne dowody sugerują, że olej rozmarynowy może pomóc zmniejszyć stan zapalny tkanek, co może prowadzić do obrzęku, bólu i sztywności.

Może to zrobić, ograniczając migrację białych krwinek do uszkodzonych tkanek w celu uwolnienia zapalnych substancji chemicznych.

W jednym badaniu osobom z reumatoidalnym zapaleniem stawów podawano 15-minutowe masaże kolana przy użyciu mieszanki olejku rozmarynowego trzy razy w tygodniu, mieli oni o 50% mniej bólu zapalnego w kolanie w ciągu dwóch tygodni, w porównaniu do 12% spadku u osób, którym nie podano olejku.

Jak stosować

  • Dodaj  kropelkę do dyfuzora gdy czujesz się zmęczona lub masz mało energii lub problem z koncentracją. Dobrze zmieszać z miętą i olejkiem z cytrusa dla lepszego efektu

  • Wymieszaj kilka kropli olejku rozmarynowego z oliwą lub olejem kokosowym i nałóż na skórę głowy. Pozostaw na co najmniej 10 minut przed umyciem szamponem. Rób to dwa razy w tygodniu, aby uzyskać najlepsze wyniki

  • Dodaj kropelkę do szampony żeby wzmocnić włosy i pobudzić ich wzrost

  • Rozcieńcz kilka kropel z olejem koksowym i masuj bolące miejsca ma ciele kilka razy dziennie

  • Najprostszym sposobem na wdychanie olejku rozmarynowego jest otwarcie butelki i wdech. Alternatywnie możesz umieścić kilka kropli na szmatce lub chusteczce i przytrzymać ją blisko twarzy

  • Olejek rozmarynowy ma status GRAS, dlatego można go dodawać do sosów do pizzy, zup pomidorowych etc (dosłownie kroplę)

Bezpieczeństwo stosowania

  • Posiada status GRAS (Generally Regarded as Safe – Generalnie uważany za bezpieczny)
  • Nie poleca się dyfuzować (czyli np. przez ponad godzinę dyfuzować w kominku) olejku rozmarynowego w miejscu gdzie śpią niemowlęta oraz nakładać dzidziusiom na skórę (może podrażniać delikatną skórę oraz dodatkowo pobudzać)
  • Zaleca się rozcieńczanie olejków eterycznych neutralnym olejem nośnikowym, takim jak olej koksowy, jojoba czy migdałowy. Pomaga to zapobiec potencjalnemu podrażnieniu skóry i przedwczesnemu parowaniu oleju
  •  Unikaj stosowania rozmarynu i innych olejków eterycznych na uszkodzoną skórę lub w pobliżu wrażliwych obszarów, takich jak oczy
  • Zaleca się unikanie olejku rozmarynowego, jeśli jesteś w ciąży lub cierpisz na padaczkę lub wysokie ciśnienie krwi

Pamiętaj, że jest to wpis informacyjny a nie porada lekarska.

 

Opis przygotowany na podstawie literatury aromaterapeutycznej, min.:

Price, S., & Price, L. (2007). Aromatherapy for health professionals. Elsevier Health Sciences.

Schnaubelt, K. (2011). The healing intelligence of essential oils: the science of advanced aromatherapy. Inner Traditions/Bear & Co.

Tisserand, R., & Young, R. (2013). Essential oil safety: a guide for health care professionals. Elsevier Health Sciences.

Share:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Sylwia Razak
Sylwia Razak
Cześć! Jestem mamą, żoną i pasjonatką eco życia. Na co dzień zajmuję się naturo leczeniem, kliniczną dietetyką i coachingiem zdrowia.