Olejek z rumianku rzymskiego

Rumianek jest jednym z najstarszych ziół leczniczych znanych ludzkości. Przez lata opracowano wiele różnych preparatów z rumianku, ale najbardziej popularna jest herbata ziołowa. Ale wiele osób nie wie, że olejek eteryczny z rumianku rzymskiego jest jeszcze bardziej skuteczny niż herbata i równie łatwy w użyciu.

Możesz czerpać wszystkie korzyści z rumianku dzięki olejkowi eterycznemu, dyfuzując go w domu lub nakładając go miejscowo na skórę, ma on bowiem zdolność do uspokojenia umysłu, łagodzenia problemów trawiennych, leczenia chorób skóry, zmniejszania stanów zapalnych i innych.

1. Walczy z lękiem i depresją

Olejek eteryczny z rumianku rzymskiego może być użyty jako łagodny środek uspokajający w celu uspokojenia nerwów i zmniejszenia niepokoju poprzez promowanie relaksacji. Wdychanie rumianku rzymskiego jest jednym z najlepszych sposobów wykorzystania olejków eterycznych na niepokój. Zapach jest przenoszony bezpośrednio do mózgu i służy jako wyzwalacz emocjonalny.

Badania pokazują, że rumianek rzymski był stosowany w łagodzeniu objawów depresyjnych i lękowych na całym świecie, w tym w wielu regionach w południowych Włoszech, Sardynii, Maroku i Brazylii. 

Badanie z 2013 r. wykazało, że mieszanka olejków eterycznych, w tym lawendy, rumianku rzymskiego i neroli, zmniejsza poziom lęku u pacjentów na oddziale intensywnej terapii. Leczenie aromaterapią skutecznie obniżyło poziom lęku i poprawiło jakość snu pacjentów w porównaniu z konwencjonalną interwencją pielęgniarską. 

2. Służy jako naturalny lek przeciwalergiczny

Rumianek rzymski ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwutleniające i jest powszechnie stosowany w przypadku kataru siennego. Ma moc zmniejszania przekrwienia śluzu, podrażnień, obrzęków i chorób skóry związanych z sezonowymi objawami alergii. Stosowany miejscowo olejek z rumianku rzymskiego pomaga złagodzić podrażnienia skóry, które mogą być spowodowane alergią pokarmową lub wrażliwością.

3. Pomaga złagodzić objawy PMS

Olejek eteryczny z rumianku poprawia nastrój i pomaga zmniejszyć uczucie depresji – a jego właściwości przeciwskurczowe pozwalają łagodzić skurcze menstruacyjne i bóle ciała, które są powszechnie związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, takie jak bóle głowy i bóle pleców. 

Jego właściwości przeciwskurczowe sprawiają, że jest cennym lekarstwem na objawy PMS, a nawet może pomóc w usunięciu trądziku, który może pojawić się w wyniku wahań hormonów. 

4. Zmniejsza objawy bezsenności

Relaksujące właściwości rumianku rzymskiego promują zdrowy sen i zwalczają bezsenność.

W badaniu z 2006 r. zbadano wpływ inhalacyjny olejku z rumianku na nastrój i sen. Wyniki wykazały, że ochotnicy doświadczyli większej senności i spokoju, co dowodzi, że może poprawić sen i pomóc w wejściu w stan odpoczynku. Wdychanie rumianku zmniejsza wywołany stresem wzrost poziomu hormonu adrenokortykotropowego.

5. Poprawia zdrowie skóry

Rumianek rzymski promuje gładką, zdrową skórę i łagodzi podrażnienia ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Jest stosowany jako naturalny lek na egzemę, rany, wrzody, dnę moczanową, podrażnienia skóry, siniaki, oparzenia, rdzenie rakowe, a nawet stany skórne, takie jak pęknięte sutki, ospa wietrzna, infekcje ucha i oczu, trujący bluszcz i wysypki dziecięce. 

6. Wspiera zdrowie trawienne

Rumianek jest tradycyjnie stosowany w wielu stanach żołądkowo-jelitowych, w tym zaburzeniach trawiennych. Olejek eteryczny z rumianku rzymskiego zawiera związki anodynowe, które działają przeciwskurczowo i mogą być stosowane w leczeniu lub łagodzeniu problemów trawiennych, takich jak gaz, nieszczelne jelita, refluks żołądkowy, niestrawność, biegunka i wymioty. Ze względu na swoje właściwości relaksujące, rumianek rzymski może być również stosowany wewnętrznie i miejscowo, aby pozbyć się nudności.

7. Wspiera zdrowie serca

Olejek z rumianku rzymskiego zapewnia ochronę układu sercowo-naczyniowego ze względu na wysoki poziom flawonoidów, które, jak wykazano, znacznie zmniejszają śmiertelność z powodu choroby niedokrwiennej serca.

Ze względu na flawonoidy obecne w olejku eterycznym z rumianku rzymskiego, może pomóc obniżać ciśnienie krwi i odprężać serce.

8. Może złagodzić ból artretyczny

Badanie wykazało, że flawonoidy i olejek eteryczny z rumianku wnikają pod powierzchnię w głębsze warstwy skóry. Jest to ważne dla ich zastosowania jako miejscowych środków przeciwzapalnych, które mogą skutecznie leczyć ból stawów. Po zastosowaniu miejscowym lub dodaniu do ciepłej kąpieli olejek z rumianku pomaga zmniejszyć ból w dolnej części pleców, kolanach, nadgarstkach, palcach i innych problematycznych obszarach. 

9. Delikatnie wspomaga zdrowie dzieci

Przez wieki matki stosowały rumianek, aby uspokoić płaczące dzieci, zmniejszyć gorączkę, wyeliminować bóle ucha i ukoić rozstrój żołądka. Olejek z rumianku rzymskiego jest często nazywany „uspokajaczem” ze względu na jego zdolność do pomagania dzieciom z ADD / ADHD i jest jednym z najdelikatniejszych olejków eterycznych na świecie, dzięki czemu świetnie nadaje się dla niemowląt i dzieci.


Oprócz tych korzyści olejku eterycznego z rumianku, wstępne badania sugerują, że rumianek może również pomóc w leczeniu hemoroidów, mieć ochronny wpływ na komórki beta trzustki w zmniejszaniu stresu oksydacyjnego związanego z hiperglikemią, łagodzić objawy zapalenia pochwy, leczyć przeziębienie i łagodzi ból gardła i chrypkę.

 


Jak stosować? 

 • Aby zwalczyć lęk i depresję, rozprowadź 5 kropli lub wdychaj bezpośrednio z butelki.
 • Aby poprawić trawienie i nieszczelne jelita, nałóż 2–4 krople miejscowo na brzuch. Po rozcieńczeniu olejem nośnikowym, takim jak olej kokosowy, można go stosować nawet w małych dawkach dla dzieci z kolką i biegunką.
 • Aby uzyskać spokojny sen, rozpyl w dyfuzorze olejek rumiankowy przy łóżku, wetrzyj rozcieńczone 1-2 krople w skórę lub wdychaj bezpośrednio z butelki.
 • Aby pomóc uspokoić dzieci, rozprowadź rzymski olej rumiankowy w domu lub rozcieńcz 1-2 krople olejem kokosowym i nałóż mieszaninę miejscowo na skórę dzieci (takie jak skronie, brzuch, nadgarstki, kark lub  stopy).
 • Aby zastosować jako domowy środek na trądzik, czy różne stany skóry i zwalczać oznaki starzenia, nałóż rozcieńczone 2-3 krople na obszary skóry z problemem lub dodaj 5 kropli do środka do mycia twarzy.
 • Aby promować zdrowie serca, nałóż 2–4 krople miejscowo na serce.
 • Aby złagodzić nudności, należy wdychać rumianek rzymski bezpośrednio z butelki lub połączyć go z imbirem, miętą pieprzową i olejkiem lawendowym. Można go również stosować miejscowo, aby pomóc w nudnościach.

 

Bezpieczeństwo stosowania

 • Olejek eteryczny z rumianku rzymskiego jest uważany za bezpieczny, posiada status GRAS (Generally Regarded as Safe – Generalnie uważany za bezpieczny)
 • Ponieważ olejek z rumianku rzymskiego może stymulować przepływ krwi w okolicy miednicy, nie należy go stosować w czasie ciąży. 
 • Kiedy używasz olejku rumiankowego wewnętrznie, rób to przez okres do dwóch tygodni i używaj tylko olejku eterycznego najwyższej jakości.
 • Zaleca się rozcieńczanie olejków eterycznych neutralnym olejem nośnikowym, takim jak olej koksowy, jojoba czy migdałowy. Pomaga to zapobiec potencjalnemu podrażnieniu skóry i przedwczesnemu parowaniu oleju
 • Polecamy stosowanie wyłącznie 100% czystych olejków o mocy terapeutycznej. Jakość jest bardzo ważna aby otrzymać efekty zdrowotne.

 

Pamiętaj, że jest to wpis informacyjny a nie porada lekarska.

 

Opis przygotowany na podstawie literatury aromaterapeutycznej, min.:

Price, S., & Price, L. (2007). Aromatherapy for health professionals. Elsevier Health Sciences.

Schnaubelt, K. (2011). The healing intelligence of essential oils: the science of advanced aromatherapy. Inner Traditions/Bear & Co.

Tisserand, R., & Young, R. (2013). Essential oil safety: a guide for health care professionals. Elsevier Health Sciences.

Share:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Sylwia Razak
Sylwia Razak
Cześć! Jestem mamą, żoną i pasjonatką eco życia. Na co dzień zajmuję się naturo leczeniem, kliniczną dietetyką i coachingiem zdrowia.

© Akademia Olejkow 2019