Olejek eteryczny z szałwii muszkatołowej

Olejek z szałwii muszkatołowej

Uwielbiam olejek eteryczny z szałwii muszkatołowej! Myślę że każda kobieta powinna mieć ten olejek w kosmetyczce i używać go codziennie, żeby w końcu pokochać swój miesięczny cykl! 

Myślisz ze zwariowałam??

Sprobuj go regularnie użyć żeby poznać jego magię i poczuć w końcu kontrolę nad swoimi hormonami. 

Olejek eteryczny z szałwii muszkatołowej ma długą historię jako zioło lecznicze. Jest to roślina wieloletnia z rodzaju Salvi, a jej naukowa nazwa to salvia sclarea. Jest uważany za jeden z najlepszych olejków eterycznych na balansowanie hormonów, szczególnie u kobiet.

Przynosi ulgę w przypadku skurczów, ciężkich cykli menstruacyjnych, uderzeń gorąca i zaburzeń równowagi hormonalnej. Jest również znany ze zdolności do poprawienia krążenia, wspierania układu trawiennego i walki ze stresem. 

1. Łagodzi dyskomfort menstruacyjny

Olejek eteryczny z szałwii muszkatołowej może pomóc w regulacji cyklu menstruacyjnego, naturalnie równoważąc poziomy hormonów.

Pomaga redukować objawy PMS, w tym wzdęć, skurczów, wahań nastroju i głodu.

Olejek eteryczny z szałwii muszkatołowej jest również przeciwskurczowy, co oznacza, że pomaga redukowaniu skurczów i podobne problemy, takie jak bóle głowy i bóle brzucha. Robi to poprzez rozluźnienie impulsów nerwowych, których nie jesteśmy w stanie kontrolować.

Interesujące badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Oxford Brooks w Wielkiej Brytanii analizowało wpływ aromaterapii na kobiety w ciąży. Badanie prowadzono przez osiem lat i objęło 8 058 kobiet.
Dowody z tego badania sugerują, że aromaterapia może skutecznie zmniejszać lęk matczyny, strach i ból podczas porodu. Spośród 10 olejków eterycznych, które były używane podczas porodu, olejek szałwiowy i olej rumiankowy były najbardziej skuteczne w łagodzeniu bólu.

W małym badaniu przebadano 48 kobiet, które doświadczyły bolesnych miesiączek i skurczów. Niektóre kobiety otrzymywały krem zawierający olejek szałwiowy i inne olejki eteryczne do codziennego stosowania na podbrzusza, między cyklami miesiączkowymi. Kobiety, które stosowały krem, znacznie zmniejszyły skurcze menstruacyjne niż grupa kontrolna.

2. Wspomaga równowagę hormonalną

Olejek eteryczny z szałwii muszkatołowej wpływa na hormony, ponieważ zawiera naturalne fitoestrogeny. Te fitoestrogeny dają szałwii zdolność do wywoływania efektów estrogenowych.

Wiele problemów zdrowotnych kobiet są spowodowane nadmiarem estrogenu w organizmie – częściowo z powodu konsumpcji pokarmów o wysokiej zawartości estrogenów. Ponieważ olejek eteryczny z szałwii muszkatołowej pomaga zrównoważyć poziomy estrogenu, jest niezwykle skuteczny. 

Badanie przeprowadzono na 22 kobietach po menopauzie w wieku 50 lat, u których zdiagnozowano depresję. Pod koniec próby naukowcy stwierdzili, że „olejek szałwiowy miał statystycznie istotny wpływ na obniżenie poziomu kortyzolu i działał przeciwdepresyjnie poprawiając nastrój”.

To badanie również sugeruje, że rozcieńczony olejek szałwiowy zastosowany na spodzie stóp może zmniejszyć uderzenia gorąca.

3. Łagodzi bezsenność

Osoby cierpiące na bezsenność mogą znaleźć ulgę dzięki olejkowi z szałwii muszkatołowej.  Jest to naturalny środek uspokajający i dający poczucie spokoju i relaksu, co jest konieczne, aby zasnąć.

Bezsenność wpływa nie tylko na poziom energii i nastrój, ale także na zdrowie, wydajność w pracy i jakość życia.

Dwie główne przyczyny bezsenności to stres i zmiany hormonalne. 100% czysty o terapeutycznej jakości olejek eteryczny z szałwii muszkatołowej może poprawić bezsenność bez leków, łagodząc uczucie stresu i niepokoju regulując poziom hormonów.

Badanie z 2017 r. wykazało, że stosowanie olejku z szałwii muszkatołowej do masażu, w tym olejku lawendowego, olejku neroli, poprawia jakość snu u pielęgniarek z rotacyjnymi zmianami nocnymi.

4. Pomaga zmniejszyć stres

Olejek z szałwii muszkatołowej może być bardzo pomocny przy depresji i jako jeden z najlepszych naturalnych środków na lęk, zwiększa pewność siebie i siłę psychiczną, jednocześnie łagodząc uczucie niepokoju i porażki. Ma również właściwości euforyczne, pozostawiając uczucie radości.

Badanie z 2014 r. opublikowane w czasopiśmie „Journal of Phytotherapy Research” wykazało, że wdychanie olejku z szałwii ma zdolność obniżania poziomu kortyzolu o 36 procent i poprawy poziomu hormonów tarczycy.

5. Wspomaga zdrowie skóry

Olejek z szałwii muszkatołowej zawiera aktywny związek ester, zwany octanem linalilu, który jest naturalnie występującym fitochemicznym związkiem występującym w wielu kwiatach i roślinach. Ester zmniejsza stan zapalny skóry i działa jako naturalny lek na wysypki, reguluje również produkcję oleju na skórze.

Pod tym względem olejek z szałwii działa podobnie jak olejek jojoba, więc połączenie tych dwóch składników stanowi idealny krem nawilżający.

 

Jak stosować

 • W celu zmniejszenia stresu rozpyl 4-6 krople olejku eterycznego z szałwii w dyfuzorze. 
 • Aby poprawić nastrój i bóle stawów, dodaj 3–5 kropli olejku z szałwii muszkatołowej do ciepłej wody do kąpieli. Spróbuj połączyć olejek eteryczny z solą Epsom i sodą oczyszczoną, aby stworzyć własne lecznicze sole do kąpieli.
 • Na skurcze i uśmierzenie bólu zrób olejek do masażu, rozcieńczając 5 kropli olejku szałwiowego 10 kroplami oleju nośnego (takiego jak olej jojoba lub olej kokosowy) i nałóż go na bolące podbrzusze.
 • Do pielęgnacji skóry stwórz mieszankę olejku szałwiowego i olejku nośnego (np. jojoba) w stosunku 1: 5. Zastosuj mieszankę bezpośrednio na twarz, szyję i ciało.
 • Oby wspomóc regulację hormonów zmieszaj 2 kropelki olejku z szałwii w pół łyżeczce oleju z kokosa i wmasuj codziennie wieczorem w stopy, kostki, podbrzusze na wysokości jajników i na karku. Bardzo dobrze miesza się z olejkiem Ylang Ylang, który zwiększa jego moc. 
 • Aby zachować zdrowie włosów, podczas kąpieli wmasuj w skórę głowy równe części olejku szałwiowego i olejku rozmarynowego.

 

Bezpieczeństwo stosowania

 • Olejek eteryczny z szałwii muszkatołowej jest uważany za bezpieczny, posiada status GRAS (Generally Regarded as Safe – Generalnie uważany za bezpieczny)
 • Olejek z szałwii może nie być odpowiedni do stosowania u osób z niskim ciśnieniem krwi.
 • Używaj olejku z szałwii nie zaleca się stosować podczas ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Może powodować skurcze macicy, które mogą być niebezpieczne. Nie należy go także stosować u niemowląt i małych dzieci.
 • Olejek z szałwii może nasilać działanie uspokajających leków takich jak wodzian chloralu i heksobarbiton, powodując senność.
 • Zaleca się rozcieńczanie olejków eterycznych neutralnym olejem nośnikowym, takim jak olej koksowy, jojoba czy migdałowy. Pomaga to zapobiec potencjalnemu podrażnieniu skóry i przedwczesnemu parowaniu oleju
 • Polecamy stosowanie wyłącznie 100% czystych olejków o mocy terapeutycznej. Jakość jest bardzo ważna aby otrzymać efekty zdrowotne,

Pamiętaj, że jest to wpis informacyjny a nie porada lekarska.

 

 

Opis przygotowany na podstawie literatury aromaterapeutycznej, min.:

Price, S., & Price, L. (2007). Aromatherapy for health professionals. Elsevier Health Sciences.

Schnaubelt, K. (2011). The healing intelligence of essential oils: the science of advanced aromatherapy. Inner Traditions/Bear & Co.

Tisserand, R., & Young, R. (2013). Essential oil safety: a guide for health care professionals. Elsevier Health Sciences.

 

Share:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Sylwia Razak
Sylwia Razak
Cześć! Jestem mamą, żoną i pasjonatką eco życia. Na co dzień zajmuję się naturo leczeniem, kliniczną dietetyką i coachingiem zdrowia.

© Akademia Olejkow 2019