Olejek z trawy cytrynowej (lemongrass)

Trawa cytrynowa to tropikalna, trawiasta roślina stosowana w kuchni i medycynie szczególnie w Azji. Olejek ekstrahowany jest z liści i łodyg trawy cytrynowej i ma silny, cytrusowy zapach.
Często znajduje się w mydłach i innych produktach do higieny osobistej.
Chociaż trawa cytrynowa była tradycyjnie stosowana w leczeniu problemów trawiennych i wysokiego ciśnienia krwi, olejek eteryczny ma wiele innych potencjalnych korzyści zdrowotnych. Na przykład staje się popularnym narzędziem w aromaterapii, które pomaga złagodzić stres, niepokój i depresję.
1. Ma właściwości antybakteryjne
Trawa cytrynowa jest stosowana jako naturalny środek do leczenia ran i zapobiegania infekcji. Badania z 2010 roku wykazały, że olejek z trawy cytrynowej był skuteczny przeciwko wielu bakteriom lekoopornym, w tym bakteriom, które powodują infekcje skóry, zapalenie płuc, infekcje krwi, poważne infekcje jelitowe.
2. Ma właściwości przeciwgrzybicze
Grzyby to organizmy takie jak drożdże i pleśń. W jednym badaniu udowodniono właściwości przeciwgrzybicze przeciwko wielu typom grzybicy, w tym Candida albicans.
W tym badaniu także stwierdzono że inhalacja jest najskuteczniejszym zastosowaniem przeciwko Candidzie.
Ostateczne wyniki były takie, że trawa cytrynowa wykazuje „znaczący potencjał w opracowywaniu leków do leczenia zakażeń grzybiczych”.
3. Ma właściwości przeciwzapalne
Uważa się, że przewlekłe stany zapalne powodują wiele problemów zdrowotnych. Należą do nich zapalenie stawów, choroby sercowo-naczyniowe, a nawet rak. Trawa cytrynowa zawiera cytral, związek przeciwzapalny, który udowodniono ma silne działanie przeciwzapalne.
4. Ma właściwości przeciwutleniające
Przeciwutleniacze pomagają organizmowi zwalczyć wolne rodniki, które uszkadzają komórki. Badania wykazały, że olejek z trawy cytrynowej pomaga naturalizować wolne rodniki i chroni przed tym zdrowe komórki i tkanki.
5. Może pomóc w zapobieganiu wrzodom żołądka lub złagodzeniu nudności
Trawa cytrynowa jest stosowana jako środek naturalny na wiele problemów trawiennych, od bólów brzucha po wrzody żołądka. Dzięki swoim właściwościom antyseptycznym olejek ten pomaga w leczeniu infekcji żołądkowych, także pobudza apetyt i działa kojąco na stany chorobowe i zapalne okrężnicy.
Według badań olejek z trawy cytrynowej pomaga w zapobieganiu wrzodom żołądka, które często są przyczyną bólu brzucha.
Trawa cytrynowa jest również częstym składnikiem herbat ziołowych i suplementów na nudności. Chociaż większość produktów ziołowych używa suszonych liści trawy cytrynowej, stosowanie olejku eterycznego do aromaterapii może zapewnić podobne korzyści.
6. Może pomóc obniżyć poziom cholesterolu
Wysoki poziom cholesterolu może zwiększać ryzyko zawału serca i udaru mózgu, także ważne jest, aby utrzymać jego stabilny poziom.
Trawa cytrynowa jest tradycyjnie stosowana w leczeniu wysokiego poziomu cholesterolu i leczeniu chorób serca, co zostało potwierdzone w badaniach.
7. Może działać jako środek przeciwbólowy
Olejek z trawy cytrynowej może pomóc złagodzić ból, ponieważ łagodzi stany zapalne. Jako składnik olejku do masażu rozgrzewa i pobudza organizm, wzmacnia i ujędrnia osłabione, obolałe mięśnie – masaż taki zaleca się sportowcom po kontuzjach oraz rekonwalescentom osłabionym długą chorobą.
8. Może pomóc złagodzić stres i lęk
Wiele badań wykazało, że aromaterapia łagodzi stres i niepokój. Połączenie aromaterapii z masażem może przynieść jeszcze większe korzyści. Badanie z 2015 r. oceniało działanie masażu z olejkiem z trawy cytrynowej i olejku ze słodkich migdałów. Uczestnicy badania, którzy otrzymywali masaż przy użyciu olejku raz w tygodniu przez trzy tygodnie, byli bardziej zrelaksowani i mieli niższe ciśnienie krwi niż ci z grupy kontrolnej.
9. Może pomóc złagodzić bóle głowy i migreny
Według naukowców z Australii trawa cytrynowa może łagodzić ból i migreny.
Naukowcy uważają, że związek trawy cytrynowej zwany eugenolem ma podobne zdolności do aspiryny. Uważa się, że Eugenol zapobiega zlepianiu się płytek krwi. Uwalnia również serotoninę, hormon, który reguluje nastrój, sen, apetyt i funkcje poznawcze.
10. Może uchronić cię przed komarami!
Sama trawa cytrynowa jest często uprawiana w celu odstraszania owadów, ale olejek eteryczny jest znacznie bardziej skuteczny w działaniu! W badaniach porównano trawę cytrynową z ylang-ylang do DEET w zakresie odstraszania komarów, i udowodniono że bez środków chemicznych ze skutkami ubocznymi, trawa cytrynowa jest skuteczniejsza.
Jak stosować
- Dodaj do 2-3 kropli olejku eterycznego do 1/2 łyżeczki olejku nośnikowego, takiego jak olej kokosowy, olej ze słodkich migdałów lub olej jojoba i wmasuj w miejsca gdzie masz ból
- Możesz także bezpośrednio wdychać olej z trawy cytrynowej. Dodaj kilka kropli do wacika lub chusteczki i wdychaj aromat. Niektóre osoby masują rozcieńczony olejek eteryczny w skroniach, aby złagodzić bóle głowy
- Dodaj kilka kropli do dyfuzora
- Mieszanka olejku z trawy cytrynowej i oleju ze słodkich migdałów pomoże pozbyć się trądziku, niewielką ilość mieszanki aplikujemy bezpośrednio na chorą skórę
- Olejek z trawy cytrynowej warto dodawać do domowych środków czystości. Jego połączenie z wodą, sodą lub/i octem sprawi, że dom stanie się bezpieczny, czysty i pachnący cytryną
- Olejek ten ma status GRAS, dlatego można go dodawać do potraw (dosłownie kroplę)
Bezpieczeństwo stosowania
- Posiada status GRAS (Generally Regarded as Safe – Generalnie uważany za bezpieczny)
- Zaleca się rozcieńczanie olejków eterycznych neutralnym olejem nośnikowym, takim jak olej koksowy, jojoba czy migdałowy. Pomaga to zapobiec potencjalnemu podrażnieniu skóry i przedwczesnemu parowaniu oleju
- Unikaj stosowania trawy cytrynowej i innych olejków eterycznych na uszkodzoną skórę lub w pobliżu wrażliwych obszarów, takich jak oczy
- Zaleca się unikanie olejku z trawy cytrynowej, jeśli jesteś w ciąży
Pamiętaj, że jest to wpis informacyjny a nie porada lekarska.
Opis przygotowany na podstawie literatury aromaterapeutycznej, min.:
Price, S., & Price, L. (2007). Aromatherapy for health professionals. Elsevier Health Sciences.
Schnaubelt, K. (2011). The healing intelligence of essential oils: the science of advanced aromatherapy. Inner Traditions/Bear & Co.
Tisserand, R., & Young, R. (2013). Essential oil safety: a guide for health care professionals. Elsevier Health Sciences.
Share:
Sylwia Razak
Cześć! Jestem mamą, żoną i pasjonatką eco życia. Na co dzień zajmuję się naturo leczeniem, kliniczną dietetyką i coachingiem zdrowia.