Olejki eteryczne na lepszy sen

Olejki eteryczne są naturalnymi sprzymierzeńcami dla relaksu i przygotowania do snu.

Czy zdarza ci się mieć niespokojne noce, kiedy godzinami rzucasz się i obracasz, a wreszcie zasypiasz godzinę przed włączeniem się alarmu? Czy łatwo zasypiasz, ale potem budzisz się wielokrotnie w nocy – od nocnych potów, chęci opróżnienia pęcherza i / lub niepokojących snów?

Jeśli doświadczasz jakichkolwiek zaburzeń snu lub cierpisz z powodu braku snu, zdecydowanie musisz spróbować olejków eterycznych. 

Poniższej znajdziesz kilka przykładowych olejków eterycznych (jest ich więcej), które wspierają i uspokajają układ nerwowy, rozluźniają mięśnie i przygotowują umysł i ciało do snu.

Lawenda 

Lawenda jest najpopularniejszym olejek eteryczny na sen i relaks. Lawenda jest prawdopodobnie najbardziej rygorystycznie badanym olejkiem eterycznym.

Badania wykazują, że lawenda ma działanie zmniejszające niepokój a także ma korzystny wpływ na depresję i stres.

Lawenda ma również działanie uspokajające, co oznacza, że bezpośrednio może działać, aby pomóc Ci zasnąć.

Wiele badań wskazuje na skuteczność lawendy na poprawę jakości snu, przedłużenie snu i podniesienie czujności w ciągu dnia, w tym u osób z bezsennością.

Jedno z ostatnich badań wykazało, że aromaterapia z użyciem olejku lawendowego zmniejszyła zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe w grupie dzieci w wieku od 6 do 12 lat odzyskujących zdrowie po usunięciu migdałków.

Drzewo sandałowe  

Z bogatym, drzewnym, ziemistym zapachem, drzewo sandałowe ma starożytną historię wykorzystania do relaksu.

Badania naukowe wskazują, że drzewo sandałowe może skutecznie łagodzić objawy lękowe i może działać uspokajająco, zmniejszając czuwanie i zwiększając długość snu. 

Cytrusy  

Bergamota, rodzaj pomarańczy, łagodzi niepokój i poprawia jakość snu. Olej z dzikiej pomarańczy wykazał w badaniach efekty łagodzące stany lękowe i depresję.

Cytrusy mogą pomóc niektórym ludziom poczuć się zrelaksowanym i łatwiej zasnąć. 

Rumianek rzymski 

Lekki kwiatowy zapach, który pochodzi z tego olejku eterycznego, nie tylko pomaga stworzyć spokojną atmosferę, ale może również sprzyjać dobremu snu. Rumianek zmniejsza skurcze mięśni i łagodzi stany zapalne. Jeśli ból przeszkadza ci w śnie, rzymski rumianek jest wspaniałym sprzymierzeńcem. Jest też bardzo łagodnym olejkiem do wykorzystania przy dzieciach już od 3 miesiąca życia. 

Drzewo cedrowe 

Jeśli zasypianie jest dla ciebie trudne, rozpylanie olejku z drzewa cedrowego może pomóc ci lepiej i dłużej spać. Cedrol, który jest składnikiem oleju z drzewa cedrowego, może działać uspokajająco. Użycie tego olejku może pomóc zwiększyć całkowity czas snu, jednocześnie zmniejszając budzenie wcześnie rano.

Aby zmaksymalizować korzyści z olejków eterycznych na sen użyj je następująco:

  • Skrop poduszkę kilkoma kropelkami olejku.
  • Dodaj 2-3 kropelki do kąpieli, najlepiej z solą lub z płatkami magnezu – dodaj olejek to pół łyżeczki oleju nośnikowego np. kokosowego i rozprowadź w wodzie.
  • Użyj dyfuzora, dodaj do niego 4-6 kropelek olejku lub mieszaki olejków i włącz go na 30–45 minut, przed pójściem do łóżka.
  • Dodaj 2-3 krople olejków eterycznych do pół łyżeczki oleju kokosowego lub balsamu i wmasuj w skórę przed snem. Skoncentruj się na nadgarstkach, wewnętrznej części ramion, karku, stopach i brzuchu, aby zmaksymalizować wchłanianie.
  • Wybierz oleje, które lubisz bo drażniący zapach może jeszcze bardziej zakłócić sen.
  • Polecamy stosowanie wyłącznie 100% czystych olejków o terapeutycznej mocy. Jakość jest bardzo ważna aby otrzymać efekty zdrowotne.

Pamiętaj, że jest to wpis informacyjny a nie porada lekarska.

Opis przygotowany na podstawie literatury aromaterapeutycznej, min.:

Price, S., & Price, L. (2007). Aromatherapy for health professionals. Elsevier Health Sciences.

Schnaubelt, K. (2011). The healing intelligence of essential oils: the science of advanced aromatherapy. Inner Traditions/Bear & Co.

Tisserand, R., & Young, R. (2013). Essential oil safety: a guide for health care professionals. Elsevier Health Sciences.

Share:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Sylwia Razak
Sylwia Razak
Cześć! Jestem mamą, żoną i pasjonatką eco życia. Na co dzień zajmuję się naturo leczeniem, kliniczną dietetyką i coachingiem zdrowia.

© Akademia Olejkow 2019