Olejki eteryczne na stres i lęki

olejki eteryczne na stres i lęki

Stres i niepokój stały się powszechnymi problemami w naszym szybkim życiu. Doprowadziło to do wzrostu problemów zdrowotnych związanych ze stresem, negatywnie wpływając zarówno na nasze zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Stres i niepokój można przypisać brakowi snu, brak czasu dla siebie i wypoczynek, przeładowanie obowiązkami i presji związanej z pracą. 

Aromaterapia jest stosowana od czasów starożytnych w celu promowania poczucia spokoju i relaksu. Wdychanie i miejscowe stosowanie czystych olejków eterycznych może pomóc złagodzić stres, bezsenność lub depresję.

To naturalne rozwiązanie działa poprzez stymulowanie obszarów mózgu odpowiedzialnych za nasze emocje. Olejki eteryczne mogą skutecznie pomóc uwolnić negatywne emocje, uspokoić umysł i zmniejszyć stres.

10 najlepszych olejków eterycznych na stres i niepokój

1. Olejek lawendowy

Jednym z najczęściej używanych  olejków eterycznych do relaksacji jest lawenda. Olejek lawendowy jest niezbędny, jeśli regularnie odczuwasz stres i niepokój. Udowodniono, że uspokaja układ nerwowy poprzez obniżenie ciśnienia krwi i częstości akcji serca. Może pomóc uspokoić nerwy, uspokoić niepokój i poprawić jakość snu. 

W badaniu opublikowanym w 'International Journal of Nursing Practice’ stwierdzono, że aromaterapia z użyciem 3% spraju olejku lawendowego na ubraniach skutecznie zmniejsza stres związany z pracą.

Dodaj kilka kropel do swojego dyfuzora i ciesz się kojącym i relaksującym aromatem lub rozcieńczony nanieś na skórę. 

2. Olejek eteryczny z róży

Olejek różany jest uzyskiwany z płatków róży, a jego zapach znany jest z łagodzenia emocji, bólów głowy i balansowania hormonów. Olejek z róży znany jest z tego, że wzmacnia serce w okresach dużego stresu, smutku i depresji.

Stosuj w ciepłej kąpieli lub nakładaj bezpośrednio rozcieńczony na skórę, aby pomóc w zmianach nastroju, hormonach i emocjach.

3. Olejek eteryczny Ylang Ylang

Destylowany z indonezyjskiego drzewa Cananga olejek eteryczny Ylang Ylang promuje uczucie komfortu i radości. Jednocześnie zmniejsza tętno, poprawia nastrój i sprzyja relaksacji.

Wdychanie olejku Ylang Ylang może pomóc uwolnić negatywne emocje, zmniejszyć stres i działa jako naturalny środek na niepokój i depresję.

 Dodaj kilka kropel do swojego dyfuzora lub wmasuj rozcieńczony w skórę. 

4. Olejek eteryczny z bergamotki

Olejek eteryczny z bergamotki powstaje ze skórki aromatycznych owoców cytrusowych. Jest często stosowany w tradycyjnej medycynie chińskiej w celu zwiększenia przepływu energii, zwalczania infekcji bakteryjnych i wspierania zdrowia układu trawiennego.

Jest skutecznym lekiem przeciwdepresyjnym ze względu na właściwości poprawiające nastrój, promujące uczucie radości, świeżości i energii. Olejek eteryczny z bergamotki poprawia krążenie krwi, stymuluje wydzielanie hormonów i zdrowe trawienie, przywracając równowagę ciału. 

Dodaj kilka kropel do swojego dyfuzora i rozpylaj piękny zapach w domu. 

5. Olejek rumiankowy

Jeśli kochasz herbatę z rumianku, docenisz uspokajające działanie olejku z rumianku. Olejek z rumianku sprzyja wewnętrznemu wyciszeniu, zmniejsza lęk i uspokaja układ nerwowy.

Może być również stosowany w celu zmniejszenia stanu zapalnego przewodu pokarmowego, regulacji poziomu nastroju i stresu.

Aby uwolnić się od stresu, połącz olejek eteryczny z rumianku z olejem nośnym i nałóż na splot słoneczny i pępek.

6. Olejek eteryczny z melisy

Olejek z melisy jest używany od setek lat. Znany ze swoich leczniczych i podnoszących na duchu właściwości, nadano mu również nazwę „eliksir życia”.

Olejek eteryczny z melisy uspokaja umysł, zwiększa odporność i wzmacnia układ nerwowy. Może działać antydepresyjnie i uwalniać od smutku i zmartwień.

Dodaj do ciepłej kąpieli lub wmasuj rozcieczony bezpośrednio na skórze, aby promować głęboki relaks, redukując stres i niepokój.

7. Olejek jaśminowy

Olejek eteryczny z jaśminu jest szeroko stosowany w niektórych częściach Azji jako naturalny lek na niepokój, stres, bezsenność i depresję. W Chinach olejek z jaśminu był tradycyjnie stosowany do detoksykacji i oczyszczania układu oddechowego.

Działa jak naturalny środek uspokajający, a także działa stymulująco na mózg, poprawiając nastrój i poziom energii.

Nałóż rozcieńczony bezpośrednio na nadgarstki lub szyję, aby przyspieszyć relaks lub dodaj kilka kropli do gorącej kąpieli.

8. Olejek eteryczny z szałwii

Piękny i  ziemisty zapach olejku z szałwii skutecznie łagodzi stres i niepokój. Olejek działa jako środek przeciwdepresyjny, promując dobre samopoczucie i wewnętrzny spokój.

Olejek z szałwii jest również znany z tego, że działa jako świetny środek równoważący hormony i pomaga zmniejszyć objawy przed miesiączkowe.

Zastosuj rozcieńczony na stopy lub podbrzuszu, aby pomóc zrównoważyć hormony. Alternatywnie połącz z kilkoma kroplami rumianku w gorącej kąpieli.

9. Olejek eteryczny z neroli

Pochodzący z owoców cytrusowych o tej samej nazwie, neroli może być stosowany w wielu dolegliwościach, w tym w leczeniu lęku. Starożytni egipscy kapłani używali olejku eterycznego z neroli do leczenia swoich ciał, umysłów i dusz.

Działa jak środek uspokajający, który reguluje metabolizm i uwalnia gniew, drażliwości i zmartwienia. Rozluźnia i relaksuje ciało.

Dodaj kilka kropli do gorącej kąpieli lub wmasuj bezpośrednio na skórę, aby złagodzić stres i niepokój.

10. Olejek eteryczny z bazylii

Jeden z mniej znanych olejków eterycznych, olejek z z bazylii jest jednym z najlepszych olejków eterycznych, które zmniejszają niepokój i poprawiają nastrój. Uważany za królową ziół w Indiach, jest czczony i traktowany jako święty ze względu na swoje bardzo korzystne właściwości.

Olejek eteryczny z bazylii działa uspokajająco na układ nerwowy, zmniejszając lęk, zmęczenie, napięcie psychiczne i depresję. Działa również jako naturalny środek pobudzający, promując spokój i jasność umysłu.

Dodaj kilka kropel do swojego dyfuzora i ciesz się kojącym i relaksującym aromatem. 

Nadal nie możesz się zdecydować, który olejek wybrać? Wypróbuj moją przetestowaną mieszankę olejków eterycznych na stress: 

Mieszanka olejków na stres 

 • 10 kropli olejku z lawendy 
 • 10 kropli olejku z szałwii 
 • 5 kropli ojejku z bergamotki
 • 5 kropli olejku z Ylang Ylang
 • buteleczka 10ml z kulką
 • olej nośny

  Do buteleczki 10 ml wkropl olejki i wypełnij olejem nośnym, nałóż zatyczkę z kulką i zakręć buteleczkę. Wmasuj w nadgarstki, kark, podbrzusze dwa razy dziennie jeśli stres jest stałym gościem w Twoim życiu lub używaj przy stresujących sytuacjach. 

Możliwe działania niepożądane i ostrożność:

 • Oleje cytrusowe, takie jak bergamotka mogą powodować nadwrażliwość na światło przy stosowaniu miejscowym, dlatego ważne jest, aby unikać bezpośredniego światła słonecznego lub solarium przez co najmniej 12 godzin po zastosowaniu tych olejów na skórze.
 • Staraj się używać tylko olejków eterycznych, które są w 100 procentach czyste, mają właściwości terapeutyczne i są testowane, zarówno ze względu na bezpieczeństwo, jak i skuteczność.
 • Olejki eteryczne należy rozcieńczyć olejem nośnikowym przed nałożeniem na skórę.
 • Oczywiście nigdy nie używaj olejków eterycznych zewnętrznie lub wewnętrznie, na które masz alergie. Zawsze zrób test na wrażliwość szczególnie przy wrażliwej skórze. 
 • Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, skonsultuj się z lekarzem przed użyciem olejków eterycznych. Powinnaś również skonsultować się z lekarzem stosując olejki eteryczne, jeśli masz jakiekolwiek bieżące schorzenie lub przyjmujesz leki. 

Pamiętaj, że jest to wpis informacyjny a nie porada lekarska.

Opis przygotowany na podstawie literatury aromaterapeutycznej, min.:

Price, S., & Price, L. (2007). Aromatherapy for health professionals. Elsevier Health Sciences.

Schnaubelt, K. (2011). The healing intelligence of essential oils: the science of advanced aromatherapy. Inner Traditions/Bear & Co.

Tisserand, R., & Young, R. (2013). Essential oil safety: a guide for health care professionals. Elsevier Health Sciences.

Share:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Sylwia Razak
Sylwia Razak
Cześć! Jestem mamą, żoną i pasjonatką eco życia. Na co dzień zajmuję się naturo leczeniem, kliniczną dietetyką i coachingiem zdrowia.

© Akademia Olejkow 2019