Olejki eteryczne na trądzik

Pojawienie się pryszczy, wyprysków lub trądziku na skórze może być kłopotem, nie tylko u nastolatków ale nawet w dojrzałym wieku. Wiem to dobrze z doświadczenia bo mam bardzo poddatną skórę na wypryski i wiem jak bardzo może to stresować a czasem nawet być traumatycznym doświadczeniem. 

Nie zawsze zwalczanie trądziku jest proste. Większość decyduje się na leki na receptę lub leczenie chemiczne – inwestując w najnowsze „leczenie trądziku”, które nagle pojawiło się na rynku i odpowie na wszystkie twoje modlitwy.
Prawda jest taka, że te produkty zwykle zawierają ostre chemikalia, które mają skutki uboczne lub po prostu nie działają wcale.

Dlatego radzę szukać naturalnych, domowych środków na trądzik, które były stosowane od tysięcy lat. Te środki zaradcze obejmują olejki eteryczne, które zwalczają źródło problemu i są delikatne dla skóry.

Duże badanie wykazało, że olejek z drzewa herbacianego był prawie sześciokrotnie bardziej skuteczny niż placebo w leczeniu łagodnego do umiarkowanego trądziku!

Najlepsze olejki eteryczne na trądzik odżywiają skórę i naturalnie zwalczają przyczyny trądziku, nie powodując obrażeń przy użyciu produktów drażniących skórę.

Dlaczego warto stosować olejki eteryczne na trądzik?

Ludzie w każdym wieku są dotknięci sporadycznymi wybuchami i czasem przewlekłym trądzikiem. 

Głównymi przyczynami trądziku są zatkane pory, bakterie, nadmierna produkcja tłuszczu i martwa skóra. Inne czynniki, takie jak hormony, dieta, stres i niektóre leki, takie jak kortykosteroidy, androgeny, pigułki antykoncepcyjne, mogą również nasilać trądzik.

Dlaczego tak wiele z nas, szczególnie nastolatki, cierpi na trądzik?

Może to wynikać z genetyki, zmiany poziomu hormonów, stresu, diety wysoko cukrowej i duże sparzycie nabiału lub działania drażniące skórę.
Ale ważne jest, aby wiedzieć, że ostre chemikalia i leki dostępne bez recepty lub na receptę mogą powodować dalsze podrażnienia – zaostrzając problem.

Występowanie trądziku u dorosłych kobiet może być spowodowane stresem, nierównowagą hormonalną i brakiem snu, zgodnie z badaniem przeprowadzonym w Brazylii.

Olejki eteryczne na trądzik, takie jak lawenda i szałwia muszkatołowa, mają zdolność łagodzenia uczucia stresu i lęku, zwalczania bezsenności i niedostatku snu oraz równowagi hormonalnej. Są również łagodne dla skóry i mają wiele zalet, które wykraczają poza walkę z trądzikiem i promowanie zdrowia skóry.

 

Najlepsze olejki eteryczne na trądzik

1. Drzewo herbaciane

Niektóre zalety olejku z drzewa herbacianego obejmują jego właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwgrzybicze. 

Naukowy przegląd skuteczności, tolerancji i potencjalnych sposobów działania w leczeniu trądziku olejkiem z drzewa herbacianego stwierdza, że produkty z drzewa herbacianego zmniejszają liczbę zmian u pacjentów z trądzikiem, mają poziomy tolerancji podobne do innych miejscowych metod leczenia i mają działania przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne związane z leczeniem trądziku. 

Badanie z 2007 roku sugeruje, że olejek z drzewa herbacianego jest skuteczny w leczeniu łagodnego do umiarkowanego trądziku pospolitego. 
Wyniki badania wykazały istotną różnicę między żelem z drzewa herbacianego a placebo w poprawie całkowitej liczby zmian trądzikowych, ponieważ olej z drzewa herbacianego był 3,6 razy skuteczniejszy niż placebo. Jeśli chodzi o ogólne nasilenie trądziku, olejek z drzewa herbacianego był 5,8 razy bardziej skuteczny, co dowodzi, że olejek z drzewa herbacianego służy jako skuteczny i naturalny sposób leczenie łagodnego do umiarkowanego trądziku. 

Aby użyć drzewa herbacianego jako olejku na trądzik, dodaj 2-3 krople na bawełniany patyczek i nałóż miejscowo na dany obszar. Drzewo herbaciane można również dodawać do codziennego mycia twarzy lub ciała – na przykład na myjkę do mycia twarzy – lub można go dodawać do butelki z rozpylaczem wypełnionej wodą i natryskiwać na twarz lub ciało.

2. Lawenda

Olejek lawendowy ma ogromne korzyści dla skóry ze względu na jego właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwutleniające. Łagodzi i odżywia skórę – leczy trądzik, leczy suchą skórę i zmniejsza pojawianie się ciemnych plam i blizn spowodowanych trądzikiem.

Inne zalety olejku lawendowego obejmują jego zdolność do zmniejszania stresu i lęków związanych z wypryskami trądzikowymi u dorosłych oraz jego właściwości terapeutyczne, które poprawiają jakość snu, promując w ten sposób zdrową i promienną skórę.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Journal of the Medical Association of Thailand wykazało, że olejek lawendowy zapewnia relaksujący efekt podczas wdychania. Wyniki wykazały, że olejek lawendowy spowodował znaczne obniżenie ciśnienia krwi, tętna i temperatury skóry. Uczestnicy scharakteryzowali się jako bardziej zrelaksowani i odświeżeni po inhalacji olejku lawendowego.

Badania sugerują, że stres i trądzik są ze sobą powiązane, wyjaśniając, dlaczego ludzie często doświadczają nawrotów trądziku w czasie zwiększonego stresu i niepokoju. Może to być spowodowane tym, że komórki wytwarzające sebum (oleista substancja, która miesza się z martwymi komórkami skóry i bakteriami) mają receptory hormonów stresu. Naukowcy uważają, że wzrost trądziku może być spowodowany wyższym poziomem sebum wytwarzanym w czasie stresu; dlatego olejek lawendowy służy jako potężne narzędzie ze względu na jego zdolność do zmniejszania stresu.

Aby użyć olejku lawendowego w celu złagodzenia stresu, który może wywołać wydzielanie sebum, rozprowadź 5 kropli oleju w domu w dyfuzorze lub nałóż miejscowo rozcieńczony olejek na nadgarstki, kark lub skronie. Olejek lawendowy ma również właściwości antybakteryjne i może być stosowany bezpośrednio na skórę w walce z trądzikiem.

3. Szałwia 

Ważny składnik obecny w szałwii, zwany octanem linalilu, zmniejsza stan zapalny skóry i działa jako naturalny lek na trądzik i podrażnienia skóry. Reguluje również produkcję sebum na skórze, co często wiąże się z wypryskami.

Szałwia ogranicza także wzrost i rozprzestrzenianie się bakterii, łagodzi uczucie stresu i niepokoju oraz wspiera równowagę hormonalną.

Stres jest główną przyczyną trądziku u dorosłych kobiet, ponieważ wiąże się ze wzrostem poziomu hormonu stresu kortyzolu. Badanie z 2014 r. opublikowane w czasopiśmie Journal of Phytotherapy Research wykazało, że wdychanie oleju szałwi ma zdolność zmniejszania poziomu kortyzolu o 36 procent. Badacze doszli do wniosku, że szałwia ma statystycznie znaczący wpływ na obniżenie poziomu kortyzolu i ma działanie przeciwdepresyjne, poprawiając nastrój i zwalczając lęk. 

Ostatnie badania opublikowane w Advances in Dermatology and Allergology wykazały, że olejek eteryczny z szałwii jest aktywnym naturalnym środkiem przeciwdrobnoustrojowym. Po przetestowaniu skuteczności olejku z szałwii na wiele odpornych na leki bakterii, olejek szałwii działał przeciwko bakteriom, które mogą prowadzić do infekcji skóry w tym wyprysków trądzikowych lub podrażnienia skóry. 

Rozpyl w dyfuzorze 5 kropli olejku szałwiowego aby zmniejszyć stres i złagodzić uczucie lęku. Pomaga to również w niepokoju i bezsenności – dwóch stanach związanych z trądzikiem. Aby zabić bakterie, które zatykają twoje pory i powodują trądzik, nałóż 1–3 krople oleju z szałwii na dany obszar. Można go nakładać patyczkiem do uszu lub rozcieńczając go olejem jojoba lub kokosowym, a następnie wmasowując mieszaninę w skórę.

4. Jagoda jałowca

Olejek eteryczny z jagód jałowca ma naturalne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwdrobnoustrojowe, co czyni go jednym z najpopularniejszych naturalnych środków do walki z podrażnieniami i infekcjami skóry.

Służy jako domowy środek na trądzik i wspiera piękną skórę. Ma również właściwości detoksykujące i redukujące stres, które chronią organizm przed toksynami prowadzącymi do trądziku.

Kilka badań wskazuje, że olejek eteryczny z jagód jałowca jest silnym środkiem przeciwbakteryjnym, który walczy z trądzikiem przy stosowaniu miejscowym. Wynika to z określonych związków, w tym alfa-pinenu, p-cymenu i beta-pinenu. 

Używaj jagód jałowca jako olejku eterycznego na trądzik, nakładając 2-3 krople miejscowo na dany obszar. W przypadku wrażliwej skóry przed aplikacją miejscową rozcieńcz jagody jałowca olejem kokosowym lub olejem jojoba.

Jak stosować olejki eteryczne na trądzik?

Zastosowanie miejscowe – najlepszym sposobem na stosowanie olejków eterycznych na trądzik jest nanieść 2-3 krople miejscowo na dany obszar. Powyżej opisane olejki są bezpieczne do  bezpośredniego stosowania, ale można je również łączyć z olejem nośnikowym, takim jak olej jojoba lub olej kokosowy.

Stosując olej kokosowy dla zdrowia skóry, zauważysz zaskakujące korzyści. Olej kokosowy nawilża skórę i jest w stanie wnikać w skórę na poziomie głębszym niż przeciętny produkt ze względu na niską masę cząsteczkową i sposób, w jaki wiąże się z białkami.

Olej jojoba jest również korzystnym olejem nośnikowym, który poprawia zdrowie skóry, działając jako środek ochronny i oczyszczający. Jest bogaty w jod i zwalcza szkodliwe bakterie, które prowadzą do wyprysków. Może przyspieszyć proces gojenia i zmniejszyć zmiany skórne.


Płyn do mycia skóry z trądzikiem

Ten płyn do mycia twarzy jest pełen probiotyków, aby ożywić skórę i zabić bakterie wywołujące trądzik. Połącz następujące składniki:

1 łyżka oleju kokosowego

3 łyżki miodu

1 łyżka octu jabłkowego

20 kropli olejku z drzewa herbacianego

2 kapsułki żywych probiotyków

Wymieszaj składniki razem i zmiksuj za pomocą ręcznego blendera. Następnie wlej mieszaninę do wygodnej, ciemnej i szklanej buteleczki i przechowuj w chłodnym miejscu.


Kolejnym super sposobem na mycie twarzy jest moja prosta domowa mikstura, która pozostawia skórę odświeżoną, nawilżoną i czystą. Olejki eteryczne i olej kokosowy działają razem, aby zabić bakterie, zapewniając jednocześnie składniki odżywcze i nawilżające skórę.

1 szklanka oleju kokosowego

1 łyżka sody oczyszczonej

5 kropli olejku lawendowego

5 kropli olejku kadzidełkowego

5 kropli olejku z cytryny

Słoik

(w przypadku skłonności do trądziku zastąp olejki z kadzidła i cytryny 10 kroplami olejku z drzewa herbacianego)

Rozpuść olej kokosowy na patelni na małym ogniu. Po stopieniu zdejmij z ognia i dodaj pozostałe składniki. Przechowuj w dozowniku lub szczelnym słoju i przechowywać w chłodnym miejscu.

 

Możliwe efekty uboczne

Te cztery olejki eteryczne na trądzik są bezpieczne i skuteczne. Pamiętaj, że olejki eteryczne to bardzo skoncentrowane substancje, więc użycie 2-3 kropli na skórę powinno wystarczyć.

Jeśli masz wrażliwą skórę, przed zastosowaniem miejscowym rozcieńcz olejki eteryczne olejem nośnym. Unikaj także opalania podczas leczenia trądziku olejkami eterycznymi. Promienie UV mogą zwiększać wrażliwość skóry i prowadzić do podrażnień lub zaczerwienień.

Jeśli stosowanie któregokolwiek z tych olejków eterycznych powoduje podrażnienie skóry, nie używaj tego olejku; zamiast tego spróbuj delikatniejszego olejku, takiego jak lawenda.

 

Pamiętaj, że jest to wpis informacyjny a nie porada lekarska.

Opis przygotowany na podstawie literatury aromaterapeutycznej, min.:

Price, S., & Price, L. (2007). Aromatherapy for health professionals. Elsevier Health Sciences.

Schnaubelt, K. (2011). The healing intelligence of essential oils: the science of advanced aromatherapy. Inner Traditions/Bear & Co.

Tisserand, R., & Young, R. (2013). Essential oil safety: a guide for health care professionals. Elsevier Health Sciences.

 

Share:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Sylwia Razak
Sylwia Razak
Cześć! Jestem mamą, żoną i pasjonatką eco życia. Na co dzień zajmuję się naturo leczeniem, kliniczną dietetyką i coachingiem zdrowia.

© Akademia Olejkow 2019