Olejki eteryczne na zmarszczki

Jeśli chodzi o dbanie skóry dojrzałej, opcje wydają się nieograniczone. Pytania się nie kończą. Czy powinnam wybrać krem ​​lub serum ​​przeciwzmarszczkowy? Co z surowicą witaminy C lub żelem na bazie kwasu?
 
Jeśli jednak szukasz bardziej naturalnych metod, możesz rozważyć zrobienie własnego serum przeciwstarzeniowego przy pomocy olejków eterycznych.
 
Olejki eteryczne mogą pomóc zminimalizować efekty starzenia się skóry i bez dodatkowej chemii mogą również:
  • zwiększyć kolagen
  • wyrównać koloryt skóry
  • zmniejszyć stan zapalny (np. przy trądziku)
  • promować wzrost nowych komórek skóry
  • chronić skórę przed skutkami zanieczyszczenia środowiska
  • pomóc wygładzić i ujędrnić skórę
 
Na szczęście naturalne problemy mają naturalne rozwiązania!

TOP 6 NIEZBĘDNYCH OLEJÓW NA ZMARSZCZKI

Kadzidło (Frankincense)

Być może słyszałaś o kadzidle w opowieści bożonarodzeniowej. Okazuje się, że kadzidło może być świetnym olejkiem dla twojej skóry, jeśli zmagasz się ze zmarszczkami.
 
Olejek kadzidłowy jest przeciwbakteryjny i przeciwzapalny. Stymuluje również produkcję kolagenu i elastyny, co pomoże skórze zaleczyć wszelkie uszkodzenia lub zmniejszyć widoczność zmarszczek już obecnych i spowolnić starzenie skóry.
 
Naukowcy stwierdzili, że olej z kadzidła może pomóc zmniejszyć lub zapobiec pojawianiu się plam słonecznych. Może to poprawić koloryt skóry, a jednocześnie zmniejszyć widoczność zmarszczek. Olej może również pomóc w generowaniu nowych komórek skóry.
 

Lawenda

Być może słyszałaś o zaletach olejku lawendowego na stres i sen. Twoja skóra również może skorzystać z dobrodziejstwa olejku lawendowego.
 
Stres oksydacyjny spowodowany przez wolne rodniki może uszkodzić skórę. Sam kwiat zawiera przeciwutleniacze, które pomagają zwalczać wolne rodniki i zmniejszają ogólny stres. Te efekty mogą mieć również właściwości kojące dla zestresowanej i matowej skóry.
 
Lawenda ma wyraźny, relaksujący aromat. Jest często stosowany w aromaterapii i komercyjnych produktach do kąpieli. Istnieje coraz więcej badań dotyczących potencjalnych korzyści zdrowotnych tej popularnej rośliny.
 
W tym badaniu zespół badawczy zbadał działanie lawendy na przeciwutleniacze. Ich odkrycia sugerują, że olejek lawendowy pomaga chronić przed stresem oksydacyjnym w mózgu. Te same efekty mogą pomóc zredukować zmarszczki i drobne linie po nałożeniu na skórę.
 

Olejek eteryczny z róży

Badania sugerują, że olejek różany może mieć właściwości przeciwutleniające, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Zmniejszenie stanu zapalnego może pomóc zmniejszyć obrzęki i zaczerwienienia skóry.
 
Olejek różany może być szczególnie pomocny w odnowie komórek skóry, dzięki czemu skóra dłużej wygląda młodziej. To jest luksusowy olejek eteryczny, który nie jest zbyt często stosowany w domowej aromaterapii ze względu na cenę.
 
Może pomóc zmniejszyć drobne linie i zmarszczki. Wykazano, że róża ma właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc zmniejszyć zaczerwienienie twarzy i obrzęki. Może przyspieszyć odnowę komórek skóry i dłużej zachować młody wygląd skóry.
 

Ylang-ylang

Ylang-ylang jest powszechnie znanym i szeroko stosowany składnikiem w przemyśle perfumeryjnym.
 
Pochodzący z przybrzeżnej Azji, ylang-ylang jest również badany pod kątem właściwości przeciwstarzeniowych. Według badań olejek ten zawiera przeciwutleniacze, które mogą pomóc w odnowie skóry.
 
Naukowcy przyjrzeli się w szczególności zdolności ylang-ylang do naprawy uszkodzeń białek i lipidów skóry. Odkryli znaczną aktywność wychwytywania wolnych rodników przez te przeciwutleniacze. Ze względu na ten potencjał coraz więcej firm kosmetycznych dodaje ylang-ylang do swoich produktów przeciwstarzeniowych.
 

Olejek z kocanki (Helichrysum)

Kocanka to aromatyczny kwiat, który pochodzi z Azji i Afryki. Jej olejek eteryczny może mieć właściwości odnawiające, które zmniejszają stany zapalne. 

Ponadto olejek ten pomaga wygładzić zarówno koloryt skóry, jak i teksturę, zmniejsza widoczność drobnych linii, a jej właściwości zmiękczające pomagają utrzymać nawilżenie skóry.

Olejek z kocanki jest również korzystny i pomaga w leczeniu oparzeń słonecznych, pomaga blokować promienie UV, chroniąc przed rakiem skóry, a także u osób z trądzikiem, wypryskiem, łuszczycą i innymi podrażnieniami skóry.

Badanie przeprowadzone w 2014 r. wśród osób poddawanych operacjom wykazało, że kwiat miał zarówno właściwości przeciwzapalne, jak i antyseptyczne.

Granat (Pomegranate)

Granat stał się popularny jako dodatek do żywności w ostatnich latach. Jednak ten owoc ma również wiele korzyści zdrowotnych.

Według jednego z badań olej z granatów może zmniejszyć stres oksydacyjny prowadzący do wolnych rodników. Może to również pomóc zmniejszyć zapalenie, fotostarzenie, plamy słoneczne lub raka skóry.

 

CO TRZEBA WIEDZIEĆ PODCZAS INTEGRACJI OLEJKÓW ETERYCZNYCH W SWOJEJ RUTYNCE

  • Nigdy nie używaj olejków eterycznych bez oleju nośnego. Istnieje kilka olejków eterycznych, które są wyjątkami, które można stosować w małych ilościach, takich jak olejek z drzewa herbacianego i lawenda, ale zawsze najlepiej jest je rozcieńczyć aby nie podrażnić skóry.
  • Zawsze przetestuj nowe olejki na małej powierzchni skóry szczególnie jeśli masz wrażliwą skórę.
  • Trzymaj olej w ciemnej butelce i przechowuj go z dala od bezpośredniego światła słonecznego, aby zachować jego moc i skuteczność.
  • Zawsze upewnij się, że kupujesz czyste olejki, a nie perfumową alternatywę, aby upewnić się, że otrzymujesz wszystkie składniki odżywcze, które pomagają leczyć skórę.
 
 

Pamiętaj, że jest to wpis informacyjny a nie porada lekarska.

Opis przygotowany na podstawie literatury aromaterapeutycznej, min.:

Snyder, M (2019). The Essential Oils Hormone Solution. 

Price, S., & Price, L. (2007). Aromatherapy for health professionals. Elsevier Health Sciences.

Schnaubelt, K. (2011). The healing intelligence of essential oils: the science of advanced aromatherapy. Inner Traditions/Bear & Co.

Share:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Sylwia Razak
Sylwia Razak
Cześć! Jestem mamą, żoną i pasjonatką eco życia. Na co dzień zajmuję się naturo leczeniem, kliniczną dietetyką i coachingiem zdrowia.

© Akademia Olejkow 2019